Międzynarodowa konferencja FreD goes net z udziałem policjantów
Z okazji 10-lecia Programu wczesnej interwencji FreD goes net w dniach 12 i 13 grudnia 2019 roku na terenie bydgoskiego UKW odbyła się Międzynarodowa Konferencja pt. „Dialog Motywujący w pracy z młodzieżą wykazującą zachowania problemowe”, w której jako zaproszeni goście brali udział funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Bydgoszczy.
Organizatorem Konferencji było Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy i Katedra Pedagogiki Opiekuńczej i Profilaktyki Społecznej UKW.
Konferencja była zwieńczeniem 10 lat pracy zespołu PTZN z Bydgoszczy, którym kieruje Pan Robert Rejniak, nad upowszechnianiem w całej Polsce programu profilaktycznego FreD goes net adresowanego do młodzieży przejawiającej zachowania ryzykowne związane z używaniem substancji psychoaktywnych. To właśnie w Bydgoszczy dzięki zaangażowaniu m.in. kom. Adama Kumkowskiego z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy 10 lat temu zostały zrealizowane pierwsze w Polsce zajęcia tego programu.
Następnie program został rozpowszechniony w całym województwie kujawsko-pomorskim, dzięki czemu funkcjonariusze policji z wielu miejscowości mają możliwość skierowania do programu FreD goes net młodych ludzi w sytuacjach gdy zostaną ,,przyłapani” na eksperymentowaniu ze środkami odurzającymi bądź alkoholem, wchodzą w konflikt z normami prawnymi i społecznymi lub trafiają do szpitala w celu udzielenia im pomocy. Program ten realizowany jest w Toruniu, Brodnicy, Świeciu, Nowem, Tucholi, Inowrocławiu, Mogilnie, Żninie i innych miastach w całym kraju.
W konferencji wzięło udział blisko 200 osób. Byli wśród nich przedstawiciele różnych instytucji: policjanci, strażnicy miejscy, pedagodzy i psycholodzy szkolni, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy socjalni, asystenci rodziny, kuratorzy, sędziowie, lekarze oraz przedstawiciele gminnych komisji do spraw rozwiązywania problemów uzależnień z całego województwa.
Istotą programu jest dobra współpraca międzyinstytucjonalna, od której zależy powodzenie realizacji w każdym miejscu. Współpraca PTZN z Policją w Bydgoszczy oraz na terenie województwa należy do modelowych w skali całego kraju.
Konferencję zainaugurowały wystąpienia Pani Anny Radomskiej z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Pana Zbigniewa Ostrowskiego, Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wystąpienia Konferencyjne wygłosili:
- prof. dr Ralf Demmel, Niemcy – „Dialog Motywujący z młodymi klientami. Co działa i dlaczego ?”.
- dr Robert O’Driscoll, Irlandia - „Wykorzystanie Dialogu Motywującego w czasie krótkich interwencji w przypadku nadużywania alkoholu i innych substancji- doświadczenia irlandzkie.”
- dr Konrad Ambroziak -„Wykorzystanie Dialogu Motywującego w terapii nastolatków z depresją”.
- dr Anna Siudem –„Praca z rodzicami nastolatków używających substancji – jak zrozumieć i pomóc”.
- dr Igor Zubrytsky, Ukraina - „Stan i perspektywy profilaktyki uzależnień adresowanej do młodzieży na Ukrainie”.
- mgr Robert Rejniak - „10 lat programu FreD goes net w Polsce – doświadczenia, ewaluacja i wyzwania”.
- dr Marcin Szulc -„Ogólna instrukcja obsługi małolata, czyli jak zrozumieć i prowadzić nastolatka"(o młodzieży z perspektywy naukowej)
- dr hab. Krzysztof Ostaszewski – „Programy rekomendowane, standardy jakości- perspektywy
Z okazji X-lecia realizacji Programu życzymy dalszych wielu sukcesów w pracy z młodzieżą.