W trosce o seniorów - by nikt ich nie oszukał
Policjantka ze śródmiejskiego komisariatu gościła w Klubie Senior+. Głównym tematem rozmów z seniorami były oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”.
Podkom. Iwona Zygmunt z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii z komisariatu na bydgoskim Śródmieściu gościła w Klubie Senior+. Pomimo medialnych informacji i wzrostu świadomości zagrożenia wśród seniorów, nadal dochodzi do oszustw osób starszych.
Podczas spotkania policjantka przypomniała zagrożenia związane z oszustwami na tzw. „wnuczka, policjanta, pracownika socjalnego, hydraulika”. Przedstawiła krótką prezentację i filmiki przedstawiające sposób działania oszustów. Podczas dyskusji omówiono metody działania sprawców, ale również procedury, jak się przed nimi ustrzec. Ograniczone zaufanie, zachowanie opanowania swoich emocji, co w chwili uzyskania informacji, że naszym bliskim dzieje się krzywda jest bardzo trudne, tym bardziej, że oszuści do rozmów są bardzo przygotowani. Zazwyczaj rozmowa jest bardzo emocjonalna, a przedstawione w niej fakty wskazują na to, że każda minuta ma znaczenie. Presja czasu, i zmuszanie do podjęcia szybkiej decyzji o przekazaniu środków pieniężnych nie pomaga osobie oszukiwanej i nie ma czasu do zastanowienia się, dlatego uczono seniorów, aby w takiej sytuacji zweryfikowali informacje, które przekazuje nam rozmówca- oszust. Najprostszym będzie skontaktowanie się z osobą najbliższą, by potwierdzić okoliczności przekazane przez sprawcę. Tylko takie działanie może ustrzec seniorów. Była to doskonała okazja do przypomnienia, aby dbali sami o swoje bezpieczeństwo. Najlepszym sposobem aby nie dać się oszukać jest niewpuszczanie obcych do swojego mieszkania. Jeśli niespodziewanie pojawi się przed drzwiami hydraulik to potwierdzić jego wizytę dzwoniąc do spółdzielni mieszkaniowej.
Policjantka prosiła o rozwagę i ostrożność, a w przypadku zagrożenia i podejrzenia, że mogą stać się ofiarami przestępstwa niezwłoczny kontakt i zgłoszenie sprawy pod numerem alarmowym 112.