Wiadomości

Bydgoscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców

Data publikacji 30.03.2020

W Polsce od kilku dni zmieniły się zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Te zasady mogą stanowić gwarancję sukcesu walki z wirusem. Wystarczy się tylko do nich stosować. Właśnie o tym przypominają mieszkańcom bydgoscy policjanci. Do tego celu używają nie tylko sprzętu nagłaśniającego w radiowozach ale też dronów.

Walka z pandemią koronawirusa spowodowała ograniczenia, które obowiązują nas do 11 kwietnia włącznie. Ograniczenia dotyczą głównie przemieszczania się. Można jeździć do i z pracy, pójść po zakupy czy do lekarza. Natomiast nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obowiązuje też całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi. Wprowadzone są również limity przemieszczających się osób (maksymalnie dwie, z wyłączeniem rodzin). Wychodzenie z domu powinniśmy ograniczyć do minimum.

O tych obowiązkach i ograniczeniach cały czas przypominają mieszkańcom regionu bydgoscy policjanci. Apele płynące z głośników policyjnych radiowozów można usłyszeć w centrum miasta, a także w powiecie. Miniony weekend, a w szczególności słoneczna oraz ciepła sobota zachęcała do wyjścia na spacer. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na miejsca rekreacyjne. Obserwowali między innymi jeden z najpopularniejszych punktów rekreacyjnych w Bydgoszczy, czyli rejon Myślęcinka. Pod czujnym okiem funkcjonariuszy były też tzw. górki w Fordonie przy Dolinie Śmierci. Z uwagi na rozległy teren tych miejsc, do obserwacji policjanci wykorzystali drona. Dzięki niemu funkcjonariusze sprawdzali czy mieszkańcy stosują się do wprowadzonych zasad bezpieczeństwa. W przypadku wychwycenia miejsca gromadzenia się ludzi, na miejsce wysyłany był patrol. Na szczęście większość mieszkańców zachowała się odpowiedzialnie.

Niemniej jednak, odnotowali też przypadki rażącego naruszenia zasad bezpieczeństwa. Przez weekend (27-29.03.2020) skontrolowali 65 miejsc gromadzenia się osób. Policjanci nałożyli 10 mandatów karnych, wobec trzech osób sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. Natomiast w siedmiu przypadkach zastosowali pouczenie. Ponadto, skontrolowali środki publicznego transportu zbiorowego. W jednym przypadku kontrola zakończyła się ukaraniem mandatem karnym. W pozostałych pięciu przypadkach policjanci zastosowali pouczenie.  

Apelujemy o rozwagę i dostosowanie się do wprowadzonych zmian bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony