Wiadomości

Policyjny dron obserwował zachowanie kierowców, ale nie tylko

Bydgoscy policjanci przeprowadzili działania pn. „Bezpieczny pieszy” ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wykorzystali do nich również policyjnego drona. Piesi są spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego to jeden z priorytetów działań bydgoskiej „drogówki”, dlatego też wczoraj (06.07.2021) funkcjonariusze włączyli się w wojewódzkie działania pn. „Bezpieczny pieszy”.

Akcja ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i eliminowanie ich nieprawidłowych zachowań. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Bacznie też przyglądali się "niechronionym uczestnikom", czy nie łamią przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze wykorzystali do działań policyjnego drona. Przy jego pomocy obserwowali ruch na dwóch z głównych arterii Bydgoszczy- ul. Jagiellońskiej i Wyszyńskiego.

Wykroczenia, na które funkcjonariusze zwracali uwagę to m.in. nieudzielanie pierwszeństwa pieszym, omijanie pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Natomiast w odniesieniu do pieszych to głównie przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Podczas działań policjanci ruchu drogowego ujawnili 81 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami w stosunku do pieszych. 46 z nich zostało ukaranych mandatem karnym, a 31 pouczonych. W przypadku 4 kierujących zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Niestety, jak pokazuje wczorajsza akcja, także sami piesi nie postępują zgodnie z przepisami drogowymi. Policjanci ujawnili 18 wykroczeń popełnionych przez pieszych. W stosunku do 12 z nich policjanci zastosowali postępowanie mandatowe, a 6 pouczyli.

Po raz kolejny apelujemy do pieszych i zmotoryzowanych użytkowników dróg o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Wszyscy użytkownicy dróg powinni mieć świadomość, że w dużej mierze, to od ich zachowania na drodze zależy własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans na przeżycie w zderzeniu z pojazdem. Chwila nieuwagi na przejściu dla pieszych może kosztować życie innej osoby!

Film https://youtu.be/qri0Dpel46A

Pliki do pobrania

  • 196.11 KB
    deskrypcja tekstowa do filmu
Powrót na górę strony