Wiadomości

ROADPOL Safety Days na drogach Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego

Data publikacji 21.09.2021

Dzisiaj (21.09.2021) bydgoscy policjanci włączyli się w europejskie działania pn. ROADPOL Safety Days czyli Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Działania ukierunkowane są na realizację „Wizji zero”, czyli zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

W 2020 r. na polskich drogach doszło do 23540 wypadków drogowych, w których 2491 osób zginęło, a 26543 zostało rannych. I choć w skali kraju z roku na rok obserwujemy spadek tego typu zdarzeń, to wciąż są to liczby zbyt duże. W te dane niechlubnie wpisują się zdarzenia z dróg bydgoskich i gmin ościennych. Od stycznia do lipca 2021 roku doszło na nich do 91 wypadków, w których zginęło 8 osób, a 108 zostało rannych.

Oczywiście osiągnięcie zera w wypadkach drogowych nie jest proste, ale każde działanie prewencyjne i profilaktyczne przybliża nas w jakimś stopniu do tej liczby. W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności na drogach całej Europy podejmowane są w tym celu wspólnie wysiłki Policji, a także instytucji i organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie inaczej było dziś na drogach Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego. Do działań z Policją włączyli się:

 • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy reprezentowany przez Pana Dariusza Porbesa,
 • Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy reprezentowany przez Pana Łukasza Chorzępę,
 • Stowarzyszenie Oponeo Motorsport w Bydgoszczy reprezentowane przez kierowcę rajdowo-wyścigowego, Pana Marcina Gagackiego.

W działania ROADPOL wpisała się „Akcja prędkość” realizowana przez Wydział Ruch Drogowy Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Policjanci skupiali się  też  na profilaktyce. Wielu kierujących otrzymało instruktaż, materiały profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa na drodze, a także drobne upominki w postaci użytecznych gadżetów samochodowych, które ufundowały wspomniane instytucje. Działania takie jak te dzisiejsze, mają uświadomić kierującym jak wielka odpowiedzialność ciąży na każdym, kto siada za kierownicą. Jak pokazują statystyki zdarzeń drogowych, nie dla każdego jest to takie oczywiste. Dlatego wysiłki aby zmniejszyć śmiertelność na drogach podejmowane są wspólnie przez różnych partnerów i nie ustają. Już za rok kolejne ROADPOL Safety Days.

 • Policjanci stoją przy kontrolowanym aucie.
 • Policjanci podczas rozmowy z kierowcą auta osobowego w kolorze ciemnym.
 • Policjanci kontrolują auto na drodze.
 • Policjanci oraz Marcin Gagacki podczas akcji stoją przy aucie zatrzymanym do kontroli drogowej.
 • Policjant i Marcin Gagacki rozmawiają z kobietą kierującą autem.
 • Policjanci wraz z pracownikiem Wordu podczas działań stoją przy kontroli pojazdu.
 • Ulotki i gadżety dla kierowców.
 • Zobowiązanie kierowcy.
Powrót na górę strony