Bydgoszczanki oszukane na ponad 78 tysięcy złotych
Sprawcy podszywając się pod policjantów okradli wczoraj trzy bydgoszczanki na ponad 78 tysięcy złotych. Kobiety straciły pieniądze po tym jak odebrały telefon od „fałszywych” policjantów. Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom podającym się za policjantów. To oszuści!
Wczoraj (17.01.2022) policjanci z bydgoskiego Błonia otrzymali zgłoszenia dotyczące trzech oszustw metodą na tzw. policjanta. Okazało się, że sprawcy kontaktując się telefonicznie z 72-latką podali się za funkcjonariusza Policji oraz prokuratora i pod legendą wypadku drogowego z udziałem jej córki, nakazali przekazanie kurierowi pieniędzy, co też pokrzywdzona uczyniła. Straciła w ten sposób 40 tysięcy złotych. To nie jedyna oszukana wczoraj seniorka.
Również 71-letnia bydgoszczanka padła ofiarą „fałszywych” policjantów. Telefonujący do kobiety mężczyzna podał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji i pod legendą zagrożonych pieniędzy na koncie nakłonił seniorkę do dokonania przelewu na wskazane konto. Bydgoszczanka uwierzyła w tę historię i wykonała przelew na ponad 18 tysięcy złotych.
Natomiast 78-latka z Błonia odebrała telefon od oszusta, który podał się za funkcjonariusza Policji i pod legendą rzekomego włamania do mieszkania, nakazał przekazanie bezpośrednio w domu nieumundurowanemu policjantowi posiadanych przez kobietę środków pieniężnych. Zgłaszająca po przybyciu mężczyzny do domu przekazała pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych.
Wszystkie trzy pokrzywdzone po pewnym czasie zorientowały się, że zostały oszukane i wówczas zgłosiły ten fakt Policji.
***
Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.
Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.
Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.
Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.
- Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
- 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.