Wiadomości

O odpowiedzialności prawnej nieletnich i cyberprzemocy podczas spotkania z młodzieżą

Data publikacji 17.02.2023

Młodszy aspirant Małgorzata Tworek – Haraszkiewicz oraz pracownik cywilny Izabela Adamczak – Trzaskalska z Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście, na zaproszenie kadry pedagogicznej, spotkały się z uczniami Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych oraz do Bursy nr 2 w Bydgoszczy.

Głównym celem spotkań było omówienie z młodzieżą tematu Odpowiedzialności prawnej nieletnich. W trakcie wizyt poruszono także ważny i aktualny problem jakim jest cyberprzemoc oraz zagrożenia w sieci.

Spotkania składały się z dwóch integralnych części. Pierwsza miała charakter prelekcji i poświęcona została wyjaśnieniu uczniom aspektów prawnych wynikających z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Goście zapoznali i przybliżyli młodzieży pojęcia, które są ważne i kluczowe, a które wynikają z przepisów prawnych. W tym między innymi: nieletni, pojęcie demoralizacji oraz czyn karalny.

W drugiej części profilaktycy omówili zagadnienie cyberprzemocy. W tym celu wyjaśniono, iż zachowania mające znamiona prześladowania, zastraszania, nękania czy wyśmiewania innych osób z wykorzystaniem Internetu oraz narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe są niczym innym jak cyberprzemocą. Uczulono młodych ludzi, iż robienie i rozsyłanie kompromitujących materiałów, w tym zdjęć i nagranych filmików jest niezgodne z przepisami i niesie za sobą przykre konsekwencje w postaci wejścia młodego człowieka w konflikt z prawem.

Pouczono młodzież i wskazano jak należy zachowywać się w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa, tak żeby sami nie stali się ofiarami. Bo cyberprzemoc to nie tylko sprawcy ale i ofiary, a Internet daje złudne i pozorne poczucie anonimowości. W tym celu zachęcono do zachowania ostrożności w szczególności by nie ujawniać swoich danych osobowych, nie udostępniać swoich zdjęć osobom poznanym w Internecie, a także ochronić swoje hasła. Przestrzegano przed spotykaniem się z osobami poznanymi właśnie w sieci. Wskazano także, gdzie należy szukać pomocy.

Młodzież zaciekawiona zaprezentowaną problematyką miała wiele pytań, na które profilaktycy udzielali odpowiedzi.

Dzięki takim spotkaniom, zaprezentowaniu tak ważnych tematów oraz wymianie doświadczeń, a także ukierunkowanie młodych ludzi przez policjantkę uczniowie nabyli cenną wiedzę, która jednocześnie zachęci ich do prawidłowego zachowania zgodnego z normami społeczno-prawnymi ale także uchroni ich przed staniem się ofiarą przykrych sytuacji, które mają miejsce w przestrzeni internetowej. Spotkanie miało na celu kształtowanie prawidłowych nawyków i zachowań wśród młodzieży.

  • Policjantka stoi wśród uczniów i prowadzi zajęcia.
  • Policyjna profilaktyk prowadzi zajęcia z uczniami.
Powrót na górę strony