Wiadomości

Policjanci przestrzegają przed oszustwami tym razem „na szczepionkę”. Nie daj się oszukać!

Data publikacji 14.03.2023

Oszuści próbują wyłudzać pieniądze metodą „na szczepionkę”. Policjanci przestrzegają, przed przestępcami, którzy podają się za ciężko schorowanego członka rodziny i proszą o pieniądze. Mimo szerokiej akcji profilaktycznej funkcjonariuszy, wciąż w naszym województwie dochodzi do oszustw określanych jako „na wnuczka" lub teraz „na szczepionkę”.

W czwartek (09.03.23) w godzinach południowych na bydgoskich Wyżynach nieznani sprawcy wyłudzili od 84-latki ponad 270 tysięcy złotych. Zadzwonili do kobiety podając się za członków rodziny, którzy są bardzo chorzy i potrzebują leków. Rzekome zagraniczne szczepionki, na które potrzebne były środki finansowe, miały uratować życie bliskich starszej kobiety. Do przekazania przygotowanej paczki doszło przed wejściem do mieszkania, pakunek z gotówką odebrał mężczyzna ubrany w czapkę i maseczkę ochronną. Funkcjonariusze prowadzą śledztwo oraz ustalają dane sprawców zdarzenia.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Sposoby działania przestępców są różnorodne i tylko ogromna czujność może uchronić seniorów przed przestępcami.

W ostatnim czasie metodą wykorzystywaną przez naciągaczy jest oszustwo „na policjanta”, a teraz przyszła kolej „na szczepionkę”. Zdarzają się jeszcze przypadki, gdzie przestępcy starają się wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”, która była jedną z pierwszych sposobów praktykowanych na najbardziej narażonych.

Apelujemy również do opiekunów swoich bliskich - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami, bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach we współczesnym świecie. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamiętajmy!!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach, jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.

112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.

 

Powrót na górę strony