Cykl spotkań o cyberprzemocy z uczniami bydgoskiej jedynki
Uczniowie bydgoskiej jedynki brali udział w kilku spotkaniach z policyjnymi profilaktykami. Prelekcje z licealistami klas drugich I Liceum Ogólnokształcącego dotyczyły wszechobecnej w dzisiejszych czasach cyberprzemocy i bezpieczeństwie w sieci.
W ostatnich dniach młodsza aspirant Małgorzata Tworek–Haraszkiewicz oraz pracownik cywilny Izabela Adamczak–Trzaskalska z Ogniwa Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z śródmiejskiego komisariatu spotkały się z uczniami klas drugich I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Celem wizyty było przybliżenie tematu cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci. Spotkanie miało charakter profilaktyczno-edukacyjny. Prelekcja poświęcona została wyjaśnieniu uczniom aspektów prawnych wynikających z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
Policyjni profilaktycy zapoznali młodzież z tematem bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy. Goście wyjaśnili słuchaczom, jak należy zachowywać i poruszać się w sieci, a także zwrócili uwagę, że w wirtualnej przestrzeni anonimowość jest pozorna i złudna. Wskazano, iż Internet jest częstym miejscem, gdzie również dochodzi do przemocy i przestępstw. Przypomniano młodzieży, iż w sieci także należy dbać o kulturę osobistą, słownictwo oraz przestrzegano przed odpowiedzialnym zamieszczaniem treści, ponieważ w sieci nic nie ginie i raz zamieszczone pozostaje na zawsze. Uświadomiono licealistów, iż łatwo można zostać sprawcą cyberprzemocy. Pouczono także, jak nie stać się ofiarą.
Policjantka przestrzegła także przed zachowaniem w sieci, w tym między innymi przed rozsyłaniem kompromitujących materiałów na przykład ośmieszających lub obrażających zdjęć czy filmików, złośliwym i wulgarnym komentowaniem wpisów, a także nękaniem, zastraszaniu czy prześladowaniem. Zwrócono także uwagę na zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami poznanymi w sieci, a także pouczono żeby nie udostępniać swoich danych osobowych, adresu oraz zdjęć.
Omawiane zagadnienia oraz spotkanie było bardzo interesujące dla słuchaczy, ponieważ przedstawiona została nie tylko teoria ale i przykłady z życia, które wywołały wśród słuchaczy duże zainteresowanie. Wyświetlono też film o tematyce cyberprzemocy ukazujący pułapki w przestrzeni Internetu, na które narażeni jesteśmy wszyscy. Podkreślono i uświadomiono uczniom, że cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera ale może być początkiem złego, które przenosi się do życia realnego. Część spotkania miała charakter dyskusji. Młodzież zaciekawiona zaprezentowaną problematyką miała wiele pytań, na które goście udzielali odpowiedzi.
Wizyta policyjnych profilaktyków oraz edukowanie uczniów w omawianej tematyce z pewnością przyczyni się do wzrostu ich świadomości i odpowiedzialności za swoje czyny i zachowanie, zwłaszcza w Internecie, który stanowi istotną część życia młodych ludzi. Dlatego też udzielone przez policjantkę rady są tak cenne, wartościowe i na pewno przydadzą się młodzieży.