Wiadomości

Podsumowanie działań „Bezpieczny rower” na drogach powiatu bydgoskiego

Bydgoscy policjanci przeprowadzili działania „Bezpieczny rower” ukierunkowane na bezpieczeństwo tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, a także pod kątem ujawniania rowerów pochodzących z kradzieży. Rowerzyści oraz piesi są spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

Wczoraj (14.09.2023) na terenie naszego powiatu zrealizowane zostały działania „Bezpieczny rower”. W ramach akcji funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę głównie w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów oraz w innych newralgicznych miejscach. Do działań wykorzystali mobilne centrum monitoringu, przy pomocy którego obserwowali ruch na przejeździe kolejowym na ulicy Inwalidów w Bydgoszczy. Reagowali przede wszystkim na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec rowerzystów, a także samych rowerzystów, były to między innymi:

  • jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych,
  • kierowanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
  • nieustąpienie pierwszeństwa rowerowi na przejeździe dla rowerzystów i inne niewłaściwe zachowania kierowców wobec rowerzystów.

Celem realizowanych działań była poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są rowerzyści oraz zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem. Policjanci ujawnili 72 wykroczenia popełnione przez użytkowników jednośladów oraz 17 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec rowerzystów.

Ponadto, policjanci ruchu drogowego oraz z komisariatów na ternie miasta i powiatu kontrolowali jednoślady pod kątem ich pochodzenia- czy nie figurują w policyjnych systemach informatycznych jako utracone w wyniku kradzieży. Nie ujawnili nieprawidłowości.

***

Po raz kolejny apelujemy do rowerzystów o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejazdów dla rowerów. Cykliści powinni mieć świadomość, że w dużej mierze, to od ich zachowania na drodze zależy własne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans na przeżycie w zderzeniu z pojazdem. Chwila nieuwagi może kosztować życie innej osoby!

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 38.54 MB)

Pliki do pobrania

  • 196.71 KB
    Deskrypcja do filmu
Powrót na górę strony