Problem cyberprzemocy ważnym tematem spotkań śródmiejskich profilaktyków z uczniami szkół średnich
Starszy posterunkowy Julia Rejment oraz pracownik cywilny Izabela Adamczak – Trzaskalska z ogniwa profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii ze śródmiejskiego komisariatu spotkały się z uczniami Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Celem wizyt było przybliżenie tematu cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci, a także zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z brakiem ostrożności podczas korzystania z Internetu.
Cyberprzemoc jest jednym z wielu wiodących tematów, które profilaktycy realizują na spotkaniach z młodzieżą, ponieważ jest on ważny i ciągle aktualny.
Spotkania, które przeprowadzono w dniach 29-30.11.2023 r. miały charakter profilaktyczno-edukacyjny. Prelekcja poświęcona została wyjaśnieniu uczniom zjawiska cyberprzemocy w tym jego formy i przejawy. Uświadomiono młodzież, że kodeks karny uznaje ją za czyn zabroniony.
Przypomniano, iż w sieci także należy dbać o kulturę osobistą oraz słownictwo. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę zachowania szacunku w relacjach wobec innych użytkowników sieci oraz na rozwagę i ostrożność w kontaktach. Pouczono młodzież o potrzebie ochrony swoich danych osobowych oraz haseł. Uczniowie zostali również wyczuleni na kwestie zachowania ostrożności przy publikacji zdjęć czy filmików. Udzielono także kilka rad, jak nie stać się ofiarą cyberprzemocy oraz jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy i gdzie szukać pomocy.
Omawiane zagadnienia oraz spotkania były bardzo interesujące dla słuchaczy, ponieważ przedstawiona została nie tylko teoria ale i przykłady z życia, które wywołały wśród uczniów duże zainteresowanie. Wyświetlono też film o tematyce cyberprzemocy ukazujący pułapki w przestrzeni Internetu, na które narażeni jesteśmy wszyscy.
Część spotkań miała charakter dyskusji. Młodzież zaciekawiona zaprezentowaną problematyką miała wiele pytań, na które goście udzielali odpowiedzi.
Wizyta profilaktyków z pewnością przyczyni się do wzrostu ich świadomości i odpowiedzialności za swoje czyny i zachowanie zwłaszcza w Internecie, który stanowi istotną i nieodłączną część życia młodych ludzi. Dlatego też udzielone rady są cenne i wartościowe i na pewno przydadzą się młodzieży.