Wiadomości

Śródmiejscy profilaktycy rozmawiali z młodzieżą o cyberbezpieczeństwie

Współczesne zagrożenia z jakimi można spotkać się w wirtualnym świecie oraz odpowiedzialność prawna nieletnich były głównymi tematami spotkania śródmiejskich profilaktyków z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół nr 31 Specjalnych w Bydgoszczy.

W miniony wtorek (30.01.2024) starszy posterunkowy Julia Rejment oraz pracownik cywilny  Izabela Adamczak – Trzaskalska z Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście skierowały swe kroki do Zespołu Szkół nr 31 Specjalnych w Bydgoszczy, by omówić z dziećmi i młodzieżą aktualną i istotną problematykę, która dotyczy zwłaszcza młodych ludzi.

Aktywność w Internecie, zawieranie nowych znajomości, rozsyłanie zdjęć i wiele innych działań w sieci wymaga podjęcia rozmów z młodymi ludźmi. Na zajęciach omówione zostało bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. 

Prowadzące spotkanie przybliżyły problem hejtu, mowy nienawiści, a także zagadnienia dotyczące dyskryminacji, które mają miejsce w przestrzeni internetowej. Uczniowie zapoznani zostali także z konsekwencjami prawnymi tego typu zachowań. 

Uczniowie wyczuleni zostali na potrzebę, a wręcz konieczność, zachowywania ostrożności i powstrzymania się przed wysyłaniem swoich zdjęć czy nagranych filmików w internecie lub za pomocą komunikatorów, zwłaszcza osobom nieznanym. Przypomniano, iż w wirtualnej rzeczywistości nic nie ginie i należy zastanowić się przed lekkomyślnym umieszczaniem prywatnych treści.

Poruszony temat miał nie tylko zwrócić uwagę na odpowiedzialność prawną nieletnich oraz jakie czyny mogą stanowić przestępstwo. Przede wszystkim jednak miał uświadomić, w jaki sposób należy ustrzec się przed internetowymi przestępcami, jak chronić swoją prywatność. Poruszanie się w wirtualnym świecie niesie ze sobą zagrożenia i ryzyko poważnych konsekwencji w momencie zlekceważenia istotnych zasad.

Reasumując, spotkanie miało na celu kształtowanie prawidłowych nawyków i zachowań wśród młodzieży w przestrzeni Internetu.

Powrót na górę strony