Policjanci ze Śródmieścia rozmawiali o bezpiecznych feriach oraz oszustwach w Radiu Złote Przeboje
W ubiegłym tygodniu podkomisarz Piotr Bajlak oraz aspirant Adrian Cieślewicz z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście gościli na antenie Radia Złote Przeboje. Funkcjonariusze uczestniczyli w nagraniu audycji radiowej skupiającej się na „Bezpiecznych Feriach” oraz ogólnopolskiej kampanii #ZnamTeNumery, w trakcie której odpowiadali na pytania pani redaktor Beaty Korzeniowskiej.
Ważnym elementem, na który zwrócono uwagę są policyjne sprawdzenia autobusów i kierujących wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Podczas kontroli policjanci zwracają uwagę m.in. na stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, czas pracy kierowców, uprawnienia kierujących oraz ich stan psychofizyczny i trzeźwość.
Nie wszystkie dzieci wyjadą jednak na ferie. Sporo z nich zostanie w miejscu zamieszkania, nie zawsze pod stałą opieką osób dorosłych. Stąd też w trakcie audycji radiowej funkcjonariusze przypomnieli podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach. Zaznaczyli, że warto też zadbać o element odblaskowy dla swojej pociechy. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się, co należy brać pod uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Jeśli spadnie śnieg, dopilnujmy, aby do zjazdów na sankach dzieci wybierały miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.
Funkcjonariusze przybliżyli także założenia kampanii #ZnamTeNumery mającej na celu edukację osób starszych i ich bliskich oraz zwrócenie uwagi na grożące im niebezpieczeństwa. Działania te realizowane są przez Telewizję Puls wspólnie z Komendą Główną Policji. Wg policyjnych statystyk, w 2022 roku wartość strat jakie powstały w wyniku oszustw na tzw. „wnuczka” czy „policjanta” to ponad 141 mln zł, a samych oszustw było ponad 12 000.
Głównymi założeniami tej kampanii jest stosowanie się do listy prostych zasad, które mogą uchronić Ciebie i Twoich bliskich przed oszustwem, a mianowicie:
- Ustal z najbliższymi hasło – klucz.
- Nie ufaj – sprawdzaj z kim rozmawiasz!
- Nie klikaj w linki, nie odpowiadaj na nieznane SMS-y!
- Nie podawaj żadnych numerów, loginów i haseł!
- Nowa znajomość? – super, ale bądź czujny!
- Stwórz Listę Wsparcia – kontaktów do osób, którym ufasz.
- Nie wierz obcemu, że Wasza rozmowa jest poufna.
- Poznaj swojego Dzielnicowego. Pobierz aplikacje Twój Dzielnicowy.
Ponadto korzystając z szerokiego grona odbiorców funkcjonariusze przekazali adresy stron internetowych umożliwiających między innymi wyszukiwanie i weryfikację zorganizowanych miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży (wypoczynek.men.gov.pl) czy adres strony do spotu profilaktycznego dotyczącego bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych https://youtu.be/6CCNlfQcgM0?si=I-mlaPBrQC3CD0SV .