Wiadomości

Uważajmy na oszustów, chrońmy swoje dane i pieniądze

Data publikacji 12.03.2024

Na BLIKA, na pracownika banku, na doradcę finansowego, na zagrożone pieniądze w banku, ale również podczas zakupów w sieci, to tylko niektóre sposoby działania oszustów z minionego weekendu. Aż 15 mieszkańców naszego miasta i powiatu straciło w ten sposób swoje pieniądze. Po raz kolejny policjanci apelują o rozwagę, o nieprzekazywanie swoich danych osobom, których nie znamy, a także kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania podczas rozmów z nieznajomymi.

Aż 15 oszustw odnotowali policjanci z Bydgoszczy i powiatu tylko w miniony weekend (8-10.03.2024). Pokrzywdzeni stracili łącznie ponad 125 tysięcy złotych. Ofiarami oszustów, działających różnymi metodami, padły osoby w różnym wieku. Najczęściej dochodziło do tego poprzez podanie kodu BLIK, przekazywanego na prośbę rzekomego znajomego. To jednak nie jedyny sposób.

51-latka z Bydgoszczy straciła 42 tysiące po tym, jak znalazła na portalu społecznościowym ofertę uzyskania pomocy w obrocie kryptowalutami. Sprawca namówił ją do przelania swoich środków na podany przez niego numer konta. Kobieta, nie podejrzewając złych intencji rzekomego doradcy, przelała swoje oszczędności. Dopiero po pewnym czasie, zorientowała się, że została oszukana i zgłosiła sprawę policjantom ze Szwederowa.

Natomiast oszustwa na łączną kwotę 23 900 poprzez nakłonienie przez telefon 41-letniej pokrzywdzonej do wykonania przelewów na wskazane konto bankowe oraz podania kodów blik dopuścili się sprawcy działający pod legendą pracownika banku.

Kolejną pokrzywdzoną jest 82-letnia mieszkanka Koronowa, która podczas rozmowy telefonicznej, będąc przekonaną, że rozmawia z córką, przekazała dane dostępowe do bankowości internetowej i kod weryfikacyjny służący dokonywaniu przelewu z konta pokrzywdzonej na rachunek innej osoby.

Ponad 4 tysiące złotych straciła 47-latka, która na jednej z platform sprzedażowych wypełniła formularz aktywizujący konto i wpisała kod weryfikacyjny. Jak się okazało, dane te zostały uzyskane przez oszusta, który wykonał przelew z jej konta.

To tylko kilka przykładów niechlubnej działalności oszustów, którzy nie mają żadnych skrupułów, by wyłudzać pieniądze. Niech będą wytyczną, czego należy się wystrzegać i w jakich sytuacjach zachować czujność, kierując się zasadą ograniczonego zaufania.

Pamiętajmy!!!

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Niejednokrotnie pokrzywdzeni nie podejrzewając złych intencji swoich rozmówców sami je przekazują, ufając, że po drugiej stronie jest faktycznie osoba, która jest tym za kogo się podaje: maklerem giełdowym, policjantem, pracownikiem banku lub poczty czy innej instytucji.

Sprawcy podszywają się pod maklerów giełdowych zachęcających do inwestowania w kryptowaluty, pracowników poczty, którzy rzekomo muszą zweryfikować błędny adres do korespondencji czy policjantów prowadzących rzekoną akcję przeciwko oszustom. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznanym osobom, również tym podającym się za przedstawicieli różnych instytucji, nie podawajmy też swoich danych osobowych i innych, które posłużą w konsekwencji do dokonania wyłudzeń. Sposoby działania przestępców są różnorodne i tylko ogromna czujność może nas uchronić przed oszustwami.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy czy wartościowych rzeczy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z  przestępstwem. Niestety, dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując sprawcom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

  • Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
  • 112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.
Powrót na górę strony