Wiadomości

O odpowiedzialności prawnej i cyberprzemocy z uczniami Szkoły Podstawowej w Żołędowie

Wczoraj (12.03.2024) dzielnicowy starszy sierżant Wojciech Drobienko oraz profilaktyk Izabela Adamczak-Trzaskalska z Komisariatu Policji Bydgoszcz–Śródmieście odwiedzili ósmoklasistów oraz uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej w Żołędowie. Prelegenci spotkali się z dziećmi, aby porozmawiać o odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz przybliżyć temat cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci.

Głównym celem spotkania było omówienie z młodzieżą tematu dotyczącego zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania ze świata wirtualnego w tym Internetu. Poruszona problematyka jest wciąż bardzo aktualna i ważna.

Spotkanie dostosowano do potrzeb oraz grupy wiekowej słuchaczy. Dzieciom klas czwartych wyświetlono filmik rysunkowy obrazujący oraz przekazujący pouczającą treść jak ważne jest aby zachować ostrożność w Internecie. Uczulono dzieci na to, aby zwracać uwagę co zamieszczają w sieci oraz do zachowania ostrożności w nawiązywaniu kontaktów z nieznanymi osobami, wobec których należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania.

Spotkanie z ósmoklasistami miało charakter prelekcji poświęconej przedstawieniu uczniom ważnych aspektów prawnych, które w przystępny sposób omówione zostały w zagadnieniach zawartych w ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Młodzieży podano konkretne przykłady przejawów demoralizacji oraz czynów karalnych. Wyjaśniono także, iż zachowania mające znamiona prześladowania, zastraszania, nękania czy wyśmiewania innych osób z wykorzystaniem Internetu oraz narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe jest niczym innym jak cyberprzemocą. Szczególnie uczulono młodych ludzi, iż robienie i rozsyłanie kompromitujących materiałów, w tym zdjęć i nagranych filmików jest niezgodne z przepisami i niesie za sobą przykre konsekwencje w postaci wejścia młodego człowieka w konflikt z prawem.

Przypomniano między innymi, aby dbać o kulturę osobistą i chronić swój wizerunek, a co za tym idzie, dobrze przemyśleć zamieszczane treści, ponieważ w sieci nic nie ginie i co raz zostało w niej umieszczone może zostać na długie lata.

Słuchacze zaciekawieni zaprezentowaną problematyką mieli wiele pytań, na które goście udzielali odpowiedzi. Dzięki temu spotkanie miało charakter nie tylko edukacyjny ale i uczniowie zdobyli cenną wiedzę oraz praktyczne wskazówki jak poruszać się w sieci oraz jak nie stać się ofiarą.

Powrót na górę strony