Wiadomości

Podsumowanie działań „Bezpieczny pieszy” na drogach powiatu bydgoskiego

Data publikacji 18.04.2024

Bydgoscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo jego niechronionych uczestników.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć zachowując rozwagę i stosując się do przepisów ruchu drogowego.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (17.04.2024) działania „Bezpieczny pieszy”. Akcja ta jest organizowana w celu poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też na zachowanie samych przechodniów.

Do działań wykorzystali mobilne centrum monitoringu, przy pomocy którego obserwowali ruch drogowy w rejonie skrzyżowania ulicy Fordońskiej i Traktorzystów w Bydgoszczy.

Podczas całodniowych działań bydgoscy policjanci ujawnili 123 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a także 50 wykroczeń popełnionych przez samych niezmotoryzowanych. 5 niechronionych uczestników ruchu drogowego zostało ukaranych mandatem karnym, a 45 policjanci pouczyli. Natomiast w odniesieniu do zmotoryzowanych – 82 z nich skończyło z mandatem karnym, a 40 z pouczeniem. W stosunku do jednego kierującego policjanci sporządzili wniosek o ukaranie do sądu.

Do najczęściej występujących wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami należą:

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
  • przekraczanie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach.

Natomiast najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze i rowerzystów to:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,
  • przebieganie przez jezdnię,
  • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • przejeżdżanie na rowerze przez przejście dla pieszych.

Zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Powrót na górę strony