Uważajmy na oszustów, chrońmy swoje dane i pieniądze
Na BLIK'a, pod pretekstem konieczności zabezpieczenia pieniędzy w banku i nakłonienia do zainstalowania aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu, pod legendą siostrzenicy chorej na covid i rzekomej potrzeby zakupienia dla niej leku, ale również podczas zakupów w sieci, to tylko niektóre sposoby działania oszustów z minionej doby. Aż 10 mieszkańców naszego miasta i powiatu straciło w ten sposób swoje pieniądze. Po raz kolejny policjanci apelują o rozwagę, o nieprzekazywanie swoich danych osobom, których nie znamy, a także kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania podczas rozmów z nieznajomymi.
Tylko minionej doby (24.04.2024) aż 10 oszustw odnotowali policjanci z Bydgoszczy i powiatu. Pokrzywdzeni stracili łącznie ponad 35 tysięcy złotych. Ofiarami oszustów działających różnymi metodami padły osoby w różnym wieku. Najczęściej dochodziło do tego poprzez podanie kodu BLIK przekazywanego na prośbę rzekomego znajomego lub podczas zmawiania różnego rodzaju przedmiotów przez internet. To jednak nie jedyne sposoby.
34-latek z Bydgoszczy został oszukany przez sprawcę podającego się za pracownika banku, który pod pretekstem zabezpieczenia środków pieniężnych na koncie podstępem nakłonił mężczyznę do zainstalowania na swoim telefonie komórkowym aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu, a następnie dokonał wypłaty za pomocą kodu Blik 2450 złotych.
Dużo większe straty poniosła 87-letnia bydgoszczanka, która odebrała telefon od kobiety podającej się za członka rodziny, a następnie pod legendą chorej na Covid siostrzenicy i natychmiastową potrzebę zakupienia bardzo drogiego leku, pokrzywdzona przygotowała oszczędności i przekazała je przybyłemu do jej mieszkania mężczyźnie. W ten sposób straciła 23 tysiące złotych.
To przykłady niechlubnej działalności oszustów, którzy nie mają żadnych skrupułów, by wyłudzać pieniądze. Niech będą wskazówką, czego należy się wystrzegać i w jakich sytuacjach należy zachować czujność, kierując się zasadą ograniczonego zaufania.
Pamiętajmy!!!
Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Niejednokrotnie pokrzywdzeni nie podejrzewając złych intencji swoich rozmówców sami je przekazują, ufając, że po drugiej stronie jest faktycznie osoba, która jest tym za kogo się podaje: maklerem giełdowym, policjantem, pracownikiem banku lub poczty czy innej instytucji.
Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznanym osobom, również tym podającym się za przedstawicieli różnych instytucji, nie podawajmy też swoich danych osobowych i innych, które posłużą w konsekwencji do dokonania oszustw. Sposoby działania oszustów są różnorodne i tylko ogromna czujność może nas uchronić przed oszustwami.
Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy czy wartościowych rzeczy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.
- Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
- 112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.