Wiadomości

Podsumowanie działań „Bezpieczny Pieszy” na drogach powiatu bydgoskiego

Data publikacji 09.05.2024

Bydgoscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do działań wykorzystali policyjnego drona.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki, czy inne techniczne wyposażenie. Zdarza się, że w przypadku zderzenia z pojazdem, piesi giną czy zostają ranni. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.

W trosce o ich bezpieczeństwo bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (08.05.2024) działania „Bezpieczny pieszy”. Akcja ta jest organizowana w celu poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też na zachowanie samych przechodniów.

Do działań wykorzystali policyjnego drona, przy pomocy którego obserwowali ruch w rejonie ulicy Michała Kleofasa Ogińskiego w Bydgoszczy.

Podczas całodniowych działań bydgoscy policjanci ujawnili 92 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a także 68 wykroczeń popełnionych przez samych niezmotoryzowanych. Dwóch niechronionych uczestników ruchu drogowego zostało ukaranych mandatem karnym, a 66 policjanci pouczyli. Natomiast w odniesieniu do zmotoryzowanych to dla 68 z nich skończyło się to mandatem karnym, dla 21 pouczeniem. Funkcjonariusze skierowali również 3 wnioski o ukaranie kierujących do sądu.

Do najczęściej występujących wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami należą:

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
  • przekraczanie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych,
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach.

Natomiast najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze i rowerzystów to:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,
  • przebieganie przez jezdnię,
  • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • przejeżdżanie na rowerze przez przejście dla pieszych.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Powrót na górę strony