„Nieletni, małoletni - pomóc czy karać? Procedury postępowania w szkole” tematem VI Seminarium Metodycznego
Policjanci z Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście, we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zorganizowali VI Seminarium Metodyczne pod nazwą „Nieletni, małoletni - pomóc czy karać? Procedury postępowania w szkole.” Do udziału w nim zaprosili dyrekcje szkół oraz pedagogów i psychologów szkolnych z terenu działania śródmiejskiej jednostki.
Wczoraj (23.05.2024) w auli Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się VI Seminarium Metodyczne pod nazwą „Nieletni, małoletni - pomóc czy karać? Procedury postępowania w szkole.” Za organizację spotkania odpowiadali policjanci Ogniwa Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście, Koordynator ds. mediacji i edukacji prawnej przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy oraz pracownicy Wydziału Pedagogiki Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Organizatorzy swoje zaproszenie do udziału w seminarium skierowali w szczególności do dyrekcji szkół oraz pedagogów i psychologów z terenu działania śródmiejskiego komisariatu. Swoją obecnością na seminarium zaszczycili również Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy podinspektor Marcin Klimczak oraz dr hab. Benedykt Odya, prof. uczelni - Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono prelegentów z różnych instytucji, którzy na co dzień zajmują się problematyką nieletnich. Zaprezentowali oni poniższe tematy:
- „Współpraca SZKOŁA – POLICJA. Procedury postępowania” - aspirant Adrian Cieślewicz – Kierownik Ogniwa Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście;
- „Aktualna scena narkotykowa w Bydgoszczy – szkolna interwencja profilaktyczna” – dr Robert Rejniak z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy;
- „Czy już zawiadamiać sąd? Środki oddziaływania wychowawczego i edukacja prawna szkole” - SSO Beata Miszewska – Odya, Koordynator ds. mediacji i edukacji prawnej przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy;
- „Mediacja rówieśnicza w szkole” – Katarzyna Stryjek, Kierownik Gdańskiego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej.
Spotkanie zostało zwieńczone panelem dyskusyjnym, podczas którego każdy z prelegentów odpowiadał na zadane przez uczestników pytania. Dzięki wsparciu ze strony Zarządu Wojewódzkiego NSZZP województwa kujawsko – pomorskiego, prelegentom wręczono podziękowania wraz z drobnymi upominkami, a w trakcie przerwy zaproszono wszystkich gości do posilenia się ciepłymi napojami i słodkimi przekąskami.
VI Seminarium Metodyczne cieszyło się wysoką frekwencją i było doskonałą okazją do poruszenia, w tak licznym gronie, problematyki postępowania z nieletnimi na terenie szkół. Pozwoliło także na wymianę doświadczeń i procedur działania z punktu widzenia różnych, lecz bliskich sobie instytucji.