Wiadomości

Z młodzieżą o handlu ludźmi

W związku z przypadającym 18 października 2024 roku Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi, Joanna Kwiecińska, profilaktyk z komisariatu na bydgoskim Błoniu, spotkała się z młodzieżą Zespołu Szkół Elektrycznych przy ul. Stawowej 41 w Bydgoszczy, by porozmawiać o tym zagrożeniu dla młodych ludzi mających za chwilę wejść na rynek pracy.

W miniony wtorek (15.10.2024 r.) w Zespole Szkół Elektrycznych przy ul Stawowej nr 41 w Bydgoszczy odbyło się spotkanie policyjnego profilaktyka z komisariatu na bydgoskim Błoniu z młodzieżą klas III i IV. Temat spotkania związany był z przypadającym na dzień 18.10.2024 roku Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi. Przestępstwo handlu ludźmi stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka.

Prowadząca, oprócz wyjaśnienia złożoności tego zjawiska, zwróciła uwagę na to, iż najintensywniej rozwijającą się obecnie formą wykorzystania osób w ramach przestępstwa handlu ludźmi jest praca przymusowa. Co istotne dla młodzieży wkraczającej na rynek pracy, praca przymusowa bardzo często wiąże się z wakacyjnymi zagranicznymi wyjazdami w celu poszukiwania lub podjęcia pracy, a werbowanie osób do wyjazdu za granicę coraz częściej odbywa się z użyciem Internetu. Prowadząca zwróciła szczególną uwagę na to, aby decyzję wyjazdu za granicę w celach zarobkowych dobrze przemyśleć. Wyjeżdżając do pracy za granicę najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika pracy albo przynajmniej kogoś, kto dobrze zna rynek pracy w kraju, do którego młody człowiek zamierza wyjechać.

Profilaktyk wskazała, w jaki sposób można ustrzec się przed pseudopracodawcami, omówiła również sposoby jakimi posługują się sprawcy, aby zwerbować ofiarę i zmusić ją do prostytucji, niewolniczej pracy lub żebractwa. Podczas spotkania młodzież mogła zobaczyć film o powyższej tematyce oraz prezentację multimedialną dotyczącą handlu ludźmi.

Powrót na górę strony