Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu bydgoskiego w 2024 roku - podsumowanie
Od ponad ośmiu lat mieszkańcy Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego informują za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa o sytuacjach, które postrzegają jako zakłócanie ładu i porządku publicznego. Przez cały 2024 roku zgłosili 4 546 różnego rodzaju niepokojących ich sytuacji. Wszystkie są na bieżąco weryfikowane przez policjantów.
Działająca od 5 października 2016 roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to narzędzie, z którego mogą skorzystać mieszkańcy naszego miasta i powiatu, by zgłosić uciążliwe społecznie problemy. Zostały one skatalogowane w 27 kategoriach. Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej korzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w danej okolicy. Jednocześnie zaznaczyć należy, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji, gdyż w tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Zgłaszane przez stronę informacje podlegają weryfikacji, którą prowadzą policjanci.
Jak wynika z analizy działania Mapy, najczęściej zgłaszane w 2024 roku bydgoskim policjantom problemy dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości (1613 zgłoszeń), nieprawidłowego parkowania (1067), spożywania alkoholu (561) czy niewłaściwej infrastruktury drogowej (423). Łącznie we wszystkich kategoriach, od początku roku policjanci odnotowani 4546 zgłoszeń. Wspomniane kategorie niemal niezmiennie są najczęściej zgłaszanymi od początku funkcjonowania tego narzędzia.
To jednak nie jedyne aspekty zgłoszeń. Część z nich dotyczy obszarów tematycznych, których rozwiązanie leży również w gestii innych podmiotów. Przykładem mogą być te dotyczące złego oznakowania drogi. Po potwierdzeniu takiego stanu, mundurowi przekazują informację na ten temat do zarządcy drogi i to on jest uprawniony przez ustawodawcę do zmiany oznakowania.
Policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznaczania na niej swoich spostrzeżeń. Do zgłoszeń można dodać opis, a nawet zdjęcie.