Tymczasowy areszt dla sprawcy rozbojów
Najbliższe 3 miesiące spędzi tymczasowo w areszcie 34-latek podejrzany o dokonanie dwóch przestępstw rozbójniczych z użyciem noża na terenie Bydgoszczy. Za swoje czyny odpowie w recydywie, gdyż w ostatnim czasie odbywał karę za przestępstwa o podobnym charakterze. Grozi mu wieloletnia „odsiadka”.
Wszystko ma swój początek 29 grudnia 2024 roku o godzinie 5.30. Wówczas do sklepu monopolowego przy ulicy Gdańskiej wszedł mężczyzna, który grożąc ekspedientce nożem zażądał od niej wydania pieniędzy z kasy. Kobieta obawiając się o swoje zdrowie i życie oddała mu ponad tysiąc złotych. Napastnik uciekł, a pokrzywdzona zgłosiła sprawę śródmiejskim policjantom.
Przestępczy scenariusz powtórzył się miesiąc później (29.01.2025) tuż po 22:00. Tym razem nieznany sprawca napadł na sklep przy ulicy Śniadeckich. Tam również grożąc nożem pracującej w placówce handlowej kobiecie zażądał od niej pieniędzy. Jednak zamierzonego celu nie osiągnął, gdyż został spłoszony przez obecnego w sklepie mężczyznę.
Nad sprawami tymi pracowali kryminalni z bydgoskiego Śródmieścia, którzy ustalili, że za przestępstwa te odpowiada 34-letni mieszkaniec naszego miasta. Wówczas jego zatrzymanie stało się tylko kwestią czasu. Doszło do niego w miniony poniedziałek (3.02.2025) na ulicy Sobieskiego w Bydgoszczy.
Mieszkaniec osiedla Bocianowo odpowie za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz jego usiłowanie. Ponadto okazało się, że w ciągu ostatnich 5 lat bydgoszczanin był skazany i odbywał blisko czteroletnią karę pozbawienia wolności za przestępstwa o podobnym charakterze, dlatego tym razem odpowie za opisywane czyny w warunkach recydywy, a to oznacza dla tego wyższy wymiar kary.
Kodeks karny przewiduje, że jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.