Wiadomości

Jazda na hulajnodze nie zawsze bezpieczna

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników hulajnóg policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy przeprowadzili działania, podczas których kontrolowali przestrzeganie przepisów przez osoby korzystające z tego środka lokomocji. Policjanci apelują do amatorów tego typu jednośladów o jazdę zgodną z przepisami. Ku przestrodze publikujemy również film pokazujący brak zdrowego rozsądku u jednego z młodych bydgoszczan, który kilka dni temu jechał hulajnogą ulicą Fordońską z prędkością blisko 60 km/h.

Wczoraj (16.07.2025) policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy miejskiej, przeprowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo użytkowników hulajnóg, ale też reagowali na wszelkie popełniane przez nich wykroczenia.

Policjanci wylegitymowali tego dnia 61 użytkowników hulajnóg. Kierujący nimi popełnili 35 wykroczeń dotyczących między innymi:

  • przekroczenia prędkości,
  • korzystania z telefonu podczas jazdy,
  • czy nieustąpienia pierwszeństwa pieszym lub utrudniania im ruchu.

Ponadto, nawiązując do wczorajszych działań, publikujemy film odnoszący się do bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Kilka dni temu (11.07.2025) patrol ruchu drogowego pełnił służbę w rejonie ulicy Fordońskiej. Jak wszyscy wiemy, to jedna z bydgoskich ulic o bardzo dużym natężeniu ruchu. Tak też było tego dnia o poranku. O godzinie 7.00 policjanci z grupy Speed zauważyli wśród aut mężczyznę poruszającego się hulajnogą lewym pasem. Zmierzyli jego prędkość i okazało się, że jedzie 58 km/h. Na dodatek mężczyzna za nic miał ścieżkę rowerową umożliwiającą jazdę w tym kierunku i dającą mu prawo i jednocześnie obowiązek do korzystania z niej w takich okolicznościach. 17-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Przypominamy:

Do kodeksu drogowego weszły przepisy dotyczące poruszania się po polskich drogach Urządzeniami Wspomagającymi Ruch, Urządzeniami Transportu Osobistego i hulajnogami elektrycznymi. Wcześniej osoby korzystające z tego typu sprzętu były traktowane jako piesi, co niejednokrotnie, szczególnie w przypadku zdarzenia drogowego, budziło wiele wątpliwości, ale też i rodziło problemy podczas oceny winy czy w postępowaniach odszkodowawczych. Pomimo, że osób poruszających się nowozdefiniowanymi pojazdami w zdecydowanej większości dotyczą przepisy tożsame z tymi, do których muszą stosować się osoby kierujące rowerami, to różnice bywają znaczne.

Podstawową kwestią jest to, iż użytkownik hulajnogi może się nią poruszać po chodniku i drodze dla pieszych z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - prędkość dopuszczalna - 20 km/h.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną lub innym urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego skutkuje odpowiedzialnością prawną.

Natomiast artykuł 33a Prawa o ruchu drogowym wskazuje obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną.

  1. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  2. Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  3. Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:

a) pasa ruchu dla rowerów,

b) przejazdu dla rowerów,

c) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

autor: kom. Lidia Kowalska
publikacja: kom. Lidia Kowalska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.88 MB)

Powrót na górę strony