Podsumowanie działań „Bezpieczny rowerzysta”
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy a także jednostek podległych, w ramach akcji wojewódzkiej, realizowali działania pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”. Ich celem było zwiększenie bezpieczeństwa kierujących jednośladami.
Podczas całodniowych działań, które odbyły się w miniony piątek (18.07.2025 r.) mundurowi zwracali szczególną uwagę na sposób poruszania się rowerzystów po drogach publicznych, a także na zachowanie kierujących pojazdami mechanicznymi względem niechronionych uczestników ruchu. Policjanci reagowali na wszelkie nieprawidłowości i wykroczenia mogące mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo.
W wyniku prowadzonych kontroli funkcjonariusze ujawnili 56 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów. Najczęściej były to:
- jazda po chodniku w sytuacjach niedozwolonych,
- korzystanie z telefonu podczas jazdy,
- niesprawność techniczna świateł,
- jazda bez wymaganych świateł,
- przejazd wzdłuż przejść dla pieszych.
Przypominamy, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich. Zarówno rowerzyści, jak i kierujący pojazdami powinni zachowywać szczególną ostrożność oraz stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Każde nieodpowiedzialne zachowanie może skutkować tragedią.
Bezpieczna jazda to przede wszystkim zdrowy rozsądek i wzajemny szacunek na drodze.
autor/publikacja: st. sierż. Jakub Skrzypek