Spotkanie w ramach kampanii "DOPALACZE KRADNĄ ŻYCIE"
W ramach kampanii „Dopalacze kradną życie” policjanci z komisariatu Bydgoszcz Szwederowo zorganizowali w miniony piątek (15.01.2016) w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy spotkanie z przedstawicielami placówek oświatowych z bydgoskiego Szwederowa oraz służb, a także organizacji pracujących z młodzieżą.
Spotkanie miało na celu wypracowanie sposobów radzenia sobie z młodzieżą, która eksperymentuje dopalaczami i innymi środkami odurzającymi oraz metod działania w przypadku uczniów z uzależnieniami w oparciu o wiedzę przekazaną przez specjalistów. Było również okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami wszystkich placówek oświatowych działających na terenie podległym KP Szwederowo oraz omówienia bieżących problemów jakie przynosi zażywanie różnego rodzaju używek.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele KP Bydgoszcz–Szwederowo: Zastępca Komendanta kom. Jarosław Zdunek, Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Leszek Bujnicki oraz Monika Gosz i st. sierż. Łukasz Ważyński z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii.
Do udziału w spotkaniu zaproszono również specjalistów, którzy pracują z młodzieżą eksperymentującą ze środkami odurzającymi bądź uzależnioną od nich.
Przedstawiciele Policji omówili zakres działania służb mundurowych w przypadku osób będących pod wpływem środków odurzających, posiadających środki odurzające oraz rozprowadzających te substancje, a także narażających innych na niebezpieczeństwo. Poinformowali zgromadzonych o prawnych aspektach, które opisane są w Kodeksie Karnym oraz Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Zwrócili także uwagę na działania profilaktyczne prowadzone przez Zespół Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii KP Bydgoszcz-Szwederowo, które przynoszą pozytywne efekty.
O społecznych konsekwencjach, wpływach grupy rówieśniczej, rodziny i szeroko rozumianego otoczenia na występowanie tego groźnego zjawiska jakim jest eksperymentowanie młodzieży z dopalaczami mówił Pan Robert Rejniak z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Omówił także działalność PTZN i sposoby pomagania młodym ludziom. Poruszył także zagadnienia dotyczące sposobu postępowania z uczniem będącym pod wpływem dopalacza, bądź innego środka odurzającego. Natomiast Pan Damian Dębecki, ratownik medyczny, omówił sposoby udzielania pierwszej pomocy przy zatruciu dopalaczami. Opowiadał także o przypadkach osób trafiających na oddziały ratunkowe.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Straży Miejskiej, z którymi współpracuje Komisariat Policji Bydgoszcz-Szwederowo. Mundurowi przedstawili również działania oraz programy profilaktyczne, które realizują w stosunku do młodych ludzi.
Kolejny z zaproszonych gości Pan Marek Południak z MONAR-u mówił o sposobach postępowania nauczyciela w przypadku ujawnienia ucznia będącego pod wpływem środków odurzających. Nakreślił też działalność MONAR w obszarze pracy z młodzieżą i ich rodzinami.
Uczestnicy spotkania, poza uzyskaniem specjalistycznej wiedzy od praktyków pracujących w obszarze eksperymentowania i uzależnień młodzieży od dopalaczy i środków odurzających, mieli także okazję do zadawania wielu pytań i dzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi codziennej pracy.
Spotkanie dało zatem możliwość kompleksowego spojrzenia na problem dopalaczy i innych środków odurzających, gdyż uczestniczyły w nim osoby mające w codziennej pracy kontakt z młodymi osobami eksperymentującymi, bądź uzależnionymi od zakazanych substancji.