Spotkanie profilaktyczne w ramach programu "Żyj, nie ulegaj, walcz"
Wczoraj (11.04.2016) w Liceum Ogólnokształcącym nr VII w Bydgoszczy przy ul. 11 Listopada odbyło się spotkanie pn. "Żyj zdrowo i bezpiecznie" z młodzieżą klas pierwszych w ramach realizowanego programu profilaktycznego "Żyj, nie ulegaj, walcz".
Uczniów odwiedzili specjaliści tj. Paweł Szopiński terapeuta Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy, podkom. Monika Hermann oraz przewodnik psa służbowego asp. Piotr Żaliński z psem specjalistycznym do wyszukiwania zapachów środków odurzających "Doda" z wydziału prewencji bydgoskiej komendy, Damian Dębecki Ratownik Medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy i Zbigniew Białkowski Koordynator Programów Profilaktycznych Straży Miejskiej w Bydgoszczy.
Młodzież w ramach podjętych działań profilaktycznych przez zaproszonych gości miała okazję wysłuchać prelekcji dotyczących m.in. tematyki terapii uzależnień, ratowania życia i zdrowia w przypadku zatrucia środkami psychoaktywnymi oraz konsekwencji prawnych i podejmowanych działań przez policje zmierzających do zatrzymania osób posiadających środki zabronione wg. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
asp. Piotr Żaliński opowiedział o szkoleniu "Dody" oraz etapów podejmowanych działań podczas przeszukiwania pomieszczeń, celem znalezienia narkotyków.
Bardzo ciekawe spotkanie z specjalistami na pewno przybliżyło młodym ludziom problematykę zagadnienia związaną z przyczynami i skutkami "wchodzenia w świat narkotyków".
„ Żyj, nie ulegaj, walcz…!”- dziesiąta edycja
Organizatorzy: VII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy
Współorganizatorzy: Straż Miejska w Bydgoszczy, Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy, Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii.
Termin realizacji:
1. Konkursy: luty – maj 2016r.
2. Forum profilaktyczne: 18.05.2016r.( Pałac Młodzieży).
3. Koncert profilaktyczny : 20.05.2016r.( Miejskie Centrum Kultury).
Cel główny: Zwrócenie uwagi młodzieży na różnorodne formy spędzania czasu wolnego bez alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Wskazanie na możliwości rozwoju własnej aktywności w czasie wolnym.
Główna idea konkursu „Żyj, nie ulegaj, walcz…!” to bazowanie na talentach młodych ludzi, poszukiwanie odpowiedzi o sens i jakość życia, poprzez różne formy wyrazu artystycznego, czyli kategoria fotograficzna, plastyczna, literacka, filmowa i muzyczna. Zachęcenie młodzieży, aby zmierzyli się z przesłaniem:
Żyj – radośnie w zgodzie z sobą i innymi, stawiaj sobie cele, bądź kreatywny.
Nie ulegaj – zniechęceniu, nudzie, używkom od papierosów, alkoholu, narkotyków, internetu.
Walcz – z obojętnością, brakiem tolerancji, przemocą, wszelkimi formami zniewolenia i uzależnień.
Cele szczegółowe (operacyjne):
1. Uświadomienie młodzieży zagrożenia alkoholem i narkotykami, dopalaczami oraz potrzeby przeciwstawiania się tym zagrożeniom poprzez udział w konkursach oraz w forum dyskusyjnym z ekspertami w różnych dziedzinach.
2. Kształtowanie pozytywnych postaw, zachowań młodzieży wobec zagrożeń alkoholem i narkotykami, dopalaczami w różnych sytuacjach społecznych.
3. Zmotywowanie młodych ludzi do aktywnych działań mających na celu rozwój swojego potencjału, talentu oraz osobowości i charakteru.
4. Rozbudzenie zainteresowań, pasji oraz potrzeb działań społecznych na rzecz środowiska rówieśniczego.
5. Stworzenie warunków młodym ludziom do występów scenicznych, na profesjonalnej scenie, pokazanie, że w świecie muzyki i muzyków można funkcjonować bez używek.
Opis merytoryczny:
Projekt realizowany jest od 2007 roku, składał się z części konkursowej i koncertu profilaktycznego. Zmieniały się propozycje konkursów m.in. pojawiła się kategoria filmowa. Krótkie filmy realizowane telefonią komórkową odnoszą się do idei projektu. W roku 2014 działania w ramach projektu poszerzono o forum profilaktyczne w ramach, którego pragniemy włączyć młodzież bydgoskich szkół do wymiany myśli i zwiększenia ich wiedzy w zakresie działań profilaktycznych.
Projekt” Żyj, nie ulegaj, walcz…!” będzie składał się z trzech części:
1. Forum profilaktyczne: przegląd filmów profilaktycznych, debata tematyczna dla przedstawicieli samorządów uczniowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Bydgoszczy.
2. Konkursy: filmowy, fotograficzny, muzyczny, literacki, plastyczny dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miasta Bydgoszczy .
3. Profilaktyczny koncert muzyczny, to finał kategorii muzycznej. Prezentują się laureaci oraz gwiazdy występujące charytatywnie. Stanowi istotne założenie w realizacji naszej idei wczesnej profilaktyki poprzez idoli muzycznych.
„Żyj, nie ulegaj, walcz…!” to różnorodne działania o charakterze profilaktycznym, skierowane do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Miasta Bydgoszczy i okolicznych gmin. Polegające na ukazaniu alternatywnych form zagospodarowania czasu wolnego młodzieży oraz aktywizowania młodych ludzi do przeciwstawiania się różnym zagrożeniom takim, jak sięganie po substancje psychoaktywne: narkotyki, dopalacze, alkohol i inne szkodliwe uzależnienia, choćby od Internetu.