Wiadomości

„Bezpieczny START" z uczniami w Technikum Kolejowym

Data publikacji 28.10.2016

Policjanci z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy przeprowadzili prelekcje w Technikum Kolejowym przy ul. Unii Lubelskiej, w ramach realizacji programu „Bezpieczny START". Przedsięwzięcie to skierowane jest do gimnazjalistów i licealistów, którzy już niebawem będą młodymi kierowcami.

Dzisiaj (28.10.2016) w Technikum Kolejowym przy ul. Unii Lubelskiej w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej odbyły się prelekcje w ramach programu "Bezpieczny START". Program skierowany do uczniów gimnazjów i szkół średnich oraz opiekunów młodych kierowców, którzy w myśl przepisów odpowiedzialni są za udostępnianie pojazdów osobom trzecim. Celem programu jest przekazanie wiedzy z zakresu ruchu drogowego, zmian w przepisach o ruchu pieszych i kierujących, wskazanie zagrożeń płynących ze spożywania alkoholu i środków odurzających podczas kierowania pojazdami, w tym odpowiedzialność karna, wdrożenie zagadnień prewencyjnych mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, promowanie odpowiedzialnych zachowań młodych kierowców i umiejętności przewidywania, przeciwdziałanie tragicznym skutkom zdarzeń drogowych.

W ramach spotkania młodzi ludzie, którzy już niebawem zdobędą uprawnienia do kierowania samochodem, wysłuchali prelekcji asp. Sławomira Szeląga na temat zagrożeń w ruchu drogowym. Policjant omawiając ten temat zaprezentował zdjęcia wypadków w naszym mieście oraz powiecie, ku przestrodze by zapobiegać lekkomyślności oraz brawurze na drodze.

Pani Joanna Bińkowska terapeutka z Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA omówiła wpływ środków odurzających (alkoholu, narkotyków) na percepcję kierowcy. W wizualizacji problemu, jakim jest niewątpliwie siadanie kierowców za kółkiem pod wpływem środków psychoaktywnych, pomogły "alkogogle". Młodzi ludzie "na trzeźwo" zobaczyli i poczuli, jak mózg oraz percepcja wzrokowa i fizyczna nie są w stanie normalnie funkcjonować po spożyciu alkoholu. A to tylko "alkogogle" symulujące wypicie około dwóch czy trzech piw. 

Podczas prelekcji nie zabrakło również tematyki pierwszej pomocy przedmedycznej podczas wypadków drogowych, którą przybliżył Damian Dębecki ratownik Medyczny Auxilium-Med Koronowo.

Młodzi ludzie po raz kolejny podeszli do tematu z powagą, a cisza na sali podczas prelekcji policjanta, mówiła o tym wymownie. Nie zabrakło również pytań o przepisy prawne dotyczące "świeżo upieczonych" kierowców, które prawdopodobnie ulegną zmianie. Jeśli tak będzie to od nowego roku młodzi kierowcy będą musieli jeździć z tzw. "zielonym listkiem" przyklejonym na przedniej i tylnej szybie, przez okres pierwszych 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy. Co ważniejsze na obszarze zabudowanym „świeżo upieczony” kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h. Nie będzie również mógł w tym okresie podejmować pracy, jako kierowca.

Powrót na górę strony