Kino „NA TEMAT” w Heliosie
W piątek (27.01.2017) w kinie Helios odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Kino na Temat” adresowane do młodzieży szkół gimnazjalnych. Zgromadzonym uczniom z Gimnazjum 52 Zespołu Szkół nr 9 przy ul. Cichej oraz gimnazjalistom z Dąbrowy Chełmińskiej zaprezentowano film pod tytułem „Żałuję”.
Film autorstwa holenderskiego reżysera (D. Schram) przedstawia sytuację uczniów jednej z klas w holenderskiej szkole. Jochem, główny bohater, na każdym kroku doświadcza w szkole niemiłych sytuacji. Chłopiec jest nieustannie dręczony przez rówieśników. Nasilający się wobec niego klasowy bullying (znęcanie się, poniżanie i wyśmiewanie) doprowadza do fatalnych skutków. Nadwaga Joachema staje się pretekstem do wyśmiewania go w klasie. Przyjaciele David i Vera stają w jego obronie i próbują mu pomóc, ale nie mają odwagi, by przeciwstawić się reszcie grupy. Wychowawca klasy również nie okazuje wsparcia. Bohater szuka pocieszenia w muzyce, która jest jego pasją, i w zabawach ze znalezionym psem Simbadem. Samotność, odrzucenie, brak wsparcia w kolegach i nieświadomość nauczycieli doprowadzają najpierw do samookaleczania, a kolejne co raz bardziej agresywne do samobójstwa.
Cyklicznie odbywające się spotkania prowadziła Pani Beata Korzeniowska (Radio Złote Przeboje, TOK fm) wraz z sierż. sztab. Piotrem Bajlakiem z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście. Przed seansem zadano młodzieży pytanie: „Czy poświęcą swój spokój i wygodę, żeby zauważyć cudze problemy”? Przy pomocy otrzymanych wcześniej kartek młodzież głosowała” czerwona kartka na TAK, biała na NIE. Przed seansem glosy rozkładały się na równi. Natomiast w głosowaniu po filmie zdecydowana większość młodych ludzi głosowała na TAK, podnosząc do góry czerwone kartki.
W trakcie dyskusji na temat przemocy rówieśniczej w szkole młodzież bardzo chętnie zabierała głos, żywo reagowała i odpowiadała na pytania dotyczące negatywnych zachowań. Wspólnie dyskutowano o odczuciach i samopoczuciu osoby upokarzanej. Sierż. sztab. Piotr Bajlak przypomniał o czci i poczuciu godności osobistej, jako niezbywalnego i nienruszalnego prawa należnego każdemu człowiekowi od urodzenia, aż do śmierci wynikającego z Konstytucji RP oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Na zakończenie spotkania policjant wskazał gdzie szukać pomocy, gdy w klasie, czy szkole dzieje się coś złego oraz jak zareagować będąc świadkiem przemocy. Funkcjonariusz przypomniał również o odpowiedzialności za negatywne zachowania (znieważenie) i konsekwencjach prawnych wynikających z Kodeksu Karnego i Ustawy o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich.