Z uczniami o CYBERPRZEMOCY
W ostatnich dniach w Zasadniczej szkole zawodowej „START” przy ul. Fredry 3 w Bydgoszczy odbyły się zajęcia z cyklu „Bezpieczna Szkoła w Strefie Schengen”. Przeprowadził je sierż. sztab. Piotr Bajlak z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii śródmiejskiego komisariatu.
W ramach cyklu zajęcia dotyczące Cyberprzemocy dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich Szkoły Zawodowej przeprowadził sierż. sztab. Piotr Bajlak z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Bydgoszcz – Śródmieście. Spotkania przeprowadzone były w formie pogadanki, a w dalszej części w grupach ćwiczeniowych młodzież wskazywała na zalety i wady korzystania z internetu oraz na możliwe zagrożenia płynące z ogólnej dostępności do sieci.
W zajęciach uczestniczyła również grupa pełnoletnich uczniów szkoły, która w trakcie zajęć doradzała młodszym słuchaczom jak postępować aby w sposób bezpiecznie korzystać z ogólnodostępnego internetowej.
Szczególną uwagę w trakcie zajęć zwrócono na bardzo powszechne wśród młodzieży portale społecznościowe, którym młodzież poświęca znaczną cześć wolnego czasu, a co za tym idzie częściej narażona jest na niewłaściwe zachowania ze strony innych użytkowników sieci internetowej.
Młodzieży uczestniczącej w zajęciach policjant przybliżył prawne aspekty niewłaściwego postępowania w sieci, polegającego głównie na udostępnianiu fotografii i dodawaniu obraźliwych wpisów pod zamieszczonymi zdjęciami. Zaznaczył, że użytkownik działa w ten sposób na szkodę innej osoby, która nie zabezpieczyła, w odpowiedni sposób, swojego profilu. Na podstawie omówionych wcześniej przykładów funkcjonariusz omówił również konsekwencje prawne wynikające z nieprzestrzegania przepisów karnych.
Sierż. sztab. Piotr Bajlak poruszył również zagadnienie dotyczące wyrażania zgody na przetwarzanie danych osobowych w trakcie realizacji zakupów w sklepach internetowych oraz wskazano gdzie i w jakich instytucjach szukać pomocy gdy osoby nieuprawnione uzyskają dostęp do naszych danych lub konta internetowego.
Na zakończenie spotkania młodzież, po przeanalizowaniu wszystkich pozytywnych i negatywnych stron ogólnego dostępu do sieci internetowej, doszła do wniosku, że zachowując pewne środki ostrożności w bezpieczny sposób można korzystać z sieci internetowej.