Funkcjonariusze kontrolowali miejsca zagrożone
Od połowy września 2016 roku mieszkańcy Bydgoszczy za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Policjanci sprawdzają każdy sygnał. Blisko połowa zgłoszonych zagrożeń została potwierdzona.
Narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa.
Ponad rok działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mieszkańcy województwa, ale i całego kraju, mogą zgłaszać miejsca, które według nich są zagrożone. Narzędzie to ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Za pomocą internetu mogą oni podpowiadać policjantom gdzie np. nocują bezdomni, albo w którym miejscu są źle ustawione znaki drogowe, gdzie kierowcy nie przestrzegają ograniczeń prędkości i wiele innych.
Na terenie bydgoskiej komendy od chwili uruchomienia KMZB naniesionych na niej zostało ponad 7600 takich miejsc. Większość zgłoszeń dotyczyła spożywania alkoholu w miejscach publicznych, parkowania pojazdów w miejscach niedozwolonych, czy też niewłaściwej infrastruktury drogowej. Do tej pory potwierdzono blisko połowę zgłoszeń. Obecnie policjanci weryfikują kolejne zgłoszenia.
Wczoraj (19.10.2017) z tej okazji, bydgoscy policjanci zaplanowali działania. Brało w nich udział blisko 30 funkcjonariuszy, w tym dwóch z Żandarmerii Wojskowej i ośmiu ze Straży Miejskiej. Patrole sprawdzały zgłoszenia na terenie całego miasta. Niemniej jednak, policyjne kontrole nie ograniczyły się wyłącznie do naniesionych miejsc zagrożeń.
Policjanci skontrolowali 46 pojazdów i wylegitymowali 93 osoby. Nałożyli 34 mandaty karne, a w dwóch przypadkach sporządzili wniosek o ukaranie do sądu. 15 osób pouczyli. Zatrzymali dwa dowody rejestracyjne od pojazdów. Zatrzymali też poszukiwaną osobę.
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerami alarmowymi 997 i 112.