I Ogólnopolskie Forum Obronności "Bezpieczeństwo i tolerancja" w Solcu Kujawskim
Soleckie Koło Ligi Obrony Kraju "8" zorganizowało I Ogólnopolskie Forum Obronności "Bezpieczeństwo i tolerancja". Spotkanie odbyło się w Hali Sportowo-Widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim. W imprezie wzięli udział dzielnicowi z miejscowego komisariatu. Funkcjonariusze rozmawiali o bezpieczeństwie i uświadamiali uczestników jak istotna jest obrona konieczna.
W miniony weekend (21-22.10.17) w Hali Sportowo-Widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim odbyło się I Ogólnopolskie Forum Obronności "Bezpieczeństwo i tolerancja". Jego organizatorem było Soleckie Koło Ligi Obrony Kraju "8".
Forum miało na celu między innymi propagowanie sportów i systemów walki wśród mieszkańców, jak również zachęcenie do systematycznego uczestnictwa w szkoleniach, podnosząc umiejętności obronne. Wszystko z myślą o integracji lokalnej społeczności. W przedsięwzięciu, na zaproszenie organizatora, wzięli udział także dzielnicowi z Komisariatu Policji z Solca Kujawskiego.
W pierwszym dniu forum uczestnicy wzięli udział w meetingu strzeleckim w Godawie k. Żnina, gdzie na strzelnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas strzelania do tarcz z różnego rodzaju jednostek broni. Zajęcia były prowadzone pod okiem instruktorów wyszkolenia strzeleckiego, wśród których był również policjant z Komisariatu Policji Bydgoszcz-Śródmieście. Organizatorzy przedstawili zasady zachowania się na strzelnicy sportowej oraz omówili wymagania i procedury, jakie należy spełnić by ubiegać się o zezwolenie na posiadanie broni palnej do celów sportowych. Przybliżyli także zasady postępowania z bronią i jej prawidłowym, bezpiecznym przechowywaniem.
W trakcie meetingu odbyły się zawody strzeleckie. Uczestnicy rywalizowali w strzelaniu z KBK AK oraz pistoletu Glock 17. W zaciętej walce wzięli też udział soleccy dzielnicowi.
Następnego dnia w Hali Sportowo-Widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim odbyło się seminarium sztuk, sportów i systemów walki. Zanim jednak rozpoczęto pokazy podsumowano wyniki emocjonujących zawodów strzeleckich z poprzedniego dnia.
W kategorii indywidualnej I miejsce zajął asp. Krzysztof Marcysiak, na drugim miejscu uplasował się asp. Paweł Grzegorzewski. Natomiast w kategorii drużynowej, w której skład weszli asp. Krzysztof Marcysiak, asp. Paweł Grzegorzewski oraz st.sierż. Mikołaj Szefke, policjanci zajęli II miejsce.
Po uroczystym wręczeniu nagród zaprezentowano uczestnikom techniki samoobrony i obezwładniania napastnika. Szkolenie poprowadzili profesjonalni instruktorzy, którzy w swojej dziedzinie mają liczne osiągnięcia i tytuły mistrzowskie.
Udział w zajęciach prowadzonych przez mistrzów sztuk walki był nie lada wyzwaniem pod kątem sprawnościowym i wysiłkowym dla uczestników forum i możliwością spotkania się z profesjonalną oceną swoich umiejętności. Do zajęć na macie przystąpili także soleccy policjanci.
W ramach seminarium soleccy dzielnicowi przeprowadzili wykład z zakresu obrony koniecznej, podając również przykłady jej przekroczenia, przytaczając przy tym wyroki sądów. Następnie sierż. szt. Rafał Wohlfeil z bydgoskiego wydziału prewencji bydgoskiej komendy poprowadził spotkanie z tematyki "przestępstw z nienawiści".
Uczestnicy bardzo aktywnie brali udział w spotkaniu, zadawali dużo pytań dotyczących zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas sytuacji kryzysowej, a zarazem opowiadali o swoich sytuacjach, z którymi się spotkali. Spotkanie było bardzo udane.
Dwudniowe Forum, w którym wzięli udział policjanci doskonale wpisało się w założenia kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo…".