Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
W tym roku Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przypada w niedzielę 19 listopada 2017 roku. Z tej okazji, bydgoscy policjanci wspólnie z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy rozmawiali z kierowcami na temat bezpieczeństwa. Funkcjonariusze rozdawali kamizelki odblaskowe i broszury z instruktażem pierwszej pomocy.
Wczoraj (19.11.2017) w godzinach 13:00-14:00 na ulicy Wyszyńskiego w Bydgoszczy funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy wspólnie z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy przeprowadzili działania profilaktyczno-edukacyjne, podczas których rozmawiali z kierującymi o szeroko rozumianym bezpieczeństwie w ruchu drogowym, w tym o wypadkach drogowych i ich przyczynach.
Według wstępnych danych Komendy Głównej Policji w okresie od stycznia do października 2017 roku doszło do:
- 26 819 wypadków drogowych
- 2 241 osób zginęło
- 32 571 osób odniosło obrażenia ciała,
- zgłoszono 354 310 kolizji.
Podczas rozmowy z kierującymi funkcjonariusze apelowali do kierowców o zachowanie rozsądku i rozwagi podczas poruszania się po drogach. Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkukrotnie. Mają na to wpływ m.in. warunki pogodowe tj. opady deszczu, śniegu, śliska nawierzchnia jezdni, niska temperatura czy mgła. Te wszystkie czynniki są jednym z kilku elementów, które powodują, że droga hamowania znacznie się wydłuża.
Należy również pamiętać, że po zapadnięciu zmroku piesi mają obowiązek korzystać z elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wszystko to sprawia, że są oni widoczni dla kierowców z większej odległości.
W Polsce, zgodnie z przepisami, pieszy, który porusza się jezdnią lub poboczem, ma obowiązek iść lewą stroną drogi. Wówczas pojazd nadjeżdża do niego z przodu. Zdaniem wielu ekspertów element odblaskowy powinien być założony jak najniżej, na ręce lub nodze po prawej stronie, tak aby był bardziej widoczny od strony jezdni. Ponadto powinien znajdować się na przedniej i tylnej części odzieży wierzchniej.
Po zakończonej kontroli każdy kierujący otrzymał od organizatorów kamizelkę odblaskową oraz mały Atlas Drogowy Polski z instrukcją udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej a także książeczkę Pierwszej Pomocy w wybranych nagłych stanach zagrożenia życia.
Kierowco Pamiętaj!
- przed wyjazdem sprawdź stan techniczny pojazdu, czystość szyb i reflektorów,
- dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze,
- uważaj na pieszych i rowerzystów poruszających się po drogach, szczególnie w miejscach nieoświetlonych,
- nie wsiadaj za „kółko” po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających,
- zachowaj szczególną ostrożność i stosuj się do przepisów zawartych w ustawie prawo o ruchu drogowym.
Pieszy!
- korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych,
- w przypadku ich braku idź po poboczu lub jezdni po lewej stronie drogi,
- nie przechodź przez jezdnię w miejscu niedozwolonym tylko korzystaj z przejść dla pieszych,
- nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- nie wchodź na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
- poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu!