Odśnieżać szyby? Pewnie, że tak
Na jakie sankcje prawne narażany jest kierowca, gdy porusza się autem po drodze publicznej z zaszronionymi szybami? Chcesz wiedzieć? Przeczytaj.
Obecna pora roku charakteryzuje się dużą zmiennością warunków atmosferycznych. Najczęściej występującym zjawiskiem są krótkotrwałe przymrozki, ale też opady śniegu. To powoduje, że na szybach pojazdu pojawia się oszronienie, czasem warstwa białego puchu.
Codzienna analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, wykonywana w Wydziale Ruchu Drogowego, a także obserwacje własne policjantów i informacje napływające od mieszkańców sygnalizują, że nie każdy kierowca, który parkuje pojazd na wolnym powietrzu, dba o właściwe utrzymanie pojazdu.
Artykuł 66 ust. 1 pkt. 5 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
Nietrudno więc zauważyć, że wskazany przepis nałożył na kierowcę obowiązek m.in. właściwego utrzymania stanu czystości szyb pojazdu.
Zatem poruszanie się po drodze publicznej pojazdem, którego przejrzystość oszronionych szyb ogranicza widoczność jest naruszeniem normy prawa, ujętej w art. 97 Kodeksu Wykroczeń. Za takie wykroczenie policjant możne nałożyć mandat w kwocie od 20 do 500 zł.
Zima, zwłaszcza teraz przyniosła opady śniegu, który zalega na pojazdach. Wówczas konieczne jest nie tylko zadbanie o właściwy stan szyb przednich pojazdu, ale i oczyszczenie pojazdu z warstwy śniegu. Spadający podczas jazdy z dachu pojazdu śnieg, szczególnie z pojazdów ciężarowych, może powodować zagrożenie dla innych uczestników.
Apelujemy zatem do wszystkich kierowców o właściwe przygotowanie pojazdu przed wyjazdem na drogę. Im lepsza jest widoczność, tym bezpieczniejsza podróż.