Wiadomości

Z uczniami ośrodka Brail'a o cyberprzemocy, narkotykach, odpowiedzialności prawnej i bezpiecznych feriach

Data publikacji 05.02.2018

W minionym tygodniu policjanci z Ogniwa Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii śródmiejskiego komisariatu przeprowadzili cykl spotkań z wychowankami Kujawsko - Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej im. Louisa Braile’a przy ul. Konarskiego 10 w Bydgoszczy. Funkcjonariusze rozmawiali z uczniami o szeroko rozumianym bezpieczeństwie.

Najmłodszym wychowankom ośrodka, tj. uczniom szkół podstawowych przypomniano o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie poruszania się po drogach oraz omówiono warunki i zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku. Policjanci przypomnieli o niebezpieczeństwach związanych z niezachowaniem ostrożności w trakcie zabaw na śniegu. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na bezpieczeństwo w rejonach zamarzniętych zbiorników wodnych oraz przypomnieli, że tylko dobrze zorganizowane i dozorowane lodowiska oraz ślizgawki mogą zapewnić bezpieczną zabawę na lodzie.

Z  uczniami klas gimnazjalnych ośrodka  mł. asp. Piotr Bajlak przeprowadził zajęcia w dwóch grupach ćwiczeniowych na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Policjant przypomniał o uregulowaniach prawnych zawartych w ostawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, wyjaśnił definicję czynu karalnego i demoralizacji. Przedstawił katalog środków wychowawczych jakie może zastosować sąd rodzinny w stosunku do nieletniego sprawcy czynu karalnego.

„Cyberprzemoc“ była kolejnym tematem zrealizowanym przez funkcjonariuszy z grupą wychowanków ośrodka. W czasie zajęć przeprowadzonych na auli ośrodka śródmiejscy profilaktycy wskazali na zagrożenia wynikające z codziennego korzystania z sieci internetowej  oraz omówili najczęściej spotykane przykłady nieuprawnionego dostępu do danych. Przedstawili zasady bezpiecznego korzystania z sieci komputerowej oraz przypomnieli o zabezpieczeniu swoich komputerów i telefonów przed dostępem osób niepowołanych. Zwrócili również uwagę na przepisy i uregulowania prawne oraz wskazali konkretne artykuły kodeksu karnego i wynikające z nich sankcje karne, jakie może zastosować sąd rodzinny w stosunku do nieletnich użytkowników za ich naruszenie.

St. sierż. Dawid Kumkowski przeprowadził pogadankę dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Szkoły Branżowej ośrodka na temat  konsekwencji prawnych posiadania i udzielania narkotyków. Funkcjonariusz wskazał na konkretne artykuły ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, omówił ich treść oraz sankcje, jakie mogą zostać zastosowane w stosunku do osób, u których zostaną  ujawnione substancje wskazane w ustawie.

Zgromadzeni na auli wychowankowie ośrodka wspólnie stwierdzili, że  zarówno posiadania, zażywanie jaki udzielanie narkotyków i środków działających podobnie jest zjawiskiem niepożądanym w ich otoczeniu zarówno na terenie ośrodka jaki poza nim. Mają świadomość konsekwencji prawnych posiadania i konsekwencji zdrowotnych zażywania narkotyków.

Na zakończenie policjanci  przypomnieli uczniom numery telefonów  zaufania, podali adresy stron internetowych oraz wskazali, gdzie pokrzywdzeni cyberprzermocą znajdą wsparcie i pomoc. Poinformowali również o przekazywaniu wychowawcom, pedagogom  i nauczycielom wszelkich informacji o  negatywnych zachowaniach na terenie ośrodka.

W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych wszystkim wychowankom, nauczycielom i pracownikom ośrodka policjanci życzyli miłego i bezpiecznego wypoczynku.

Powrót na górę strony