Wiadomości

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ”- podsumowanie redebaty

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 63 przy ul. Goszczyńskiego w Bydgoszczy odbyła się redebata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ”. Debata zorganizowana została przez policjantów z bydgoskiej komendy oraz bydgoskiego Szwederowa wraz z Radą Osiedla Szwederowo i Strażą Miejską w Bydgoszczy. Organizatorzy spotkali się po raz kolejny, aby omówić zrealizowane postulaty mieszkańców, które wpłynęły na poziom bezpieczeństwa mieszkańców Szwederowa.

Poprzedzająca debata z mieszkańcami Osiedla Szwederowo odbyła się w dniu 20.02.2018 r. Wówczas przybyli mieszkańcy poruszyli w dyskusji z funkcjonariuszami z bydgoskiego Szwederowa sprawy społeczne dotyczące bezpieczeństwa, natomiast z przybyłymi przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych, zarządu dróg miejskich czy rady miasta te dotyczące poprawy jakości funkcjonowania mieszkańców . Spotkanie odbyło się pod tytułem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ”.  

Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się wczoraj (21.11.2018)  w Szkole Podstawowej nr 63 w Bydgoszczy organizatorzy, wraz z przedstawicielami instytucji, spotkali się po raz kolejny, aby omówić zgłoszone postulaty mieszkańców oraz podyskutować o dalszej poprawie infrastruktury i bezpieczeństwa mieszkańców tego osiedla.

W debacie wzięło udział kierownictwo bydgoskiej komendy, komisariatu na Szwederowie, a także dzielnicowi. Do debaty po raz kolejny dołączyli przedstawiciele Straży Miejskiej, Rady Miasta Bydgoszczy, Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Spółdzielni Mieszkaniowych i przede wszystkim przybyli zainteresowani mieszkańcy osiedla Szwederowo.

Na początku spotkania policjanci omówili postulaty dotyczące bezpieczeństwa zgłoszone przez mieszkańców. Zgłoszone postulaty dotyczyły:

  • uciążliwego ruchu oraz nadmiernej prędkości pojazdów na ul. Jana Pawła II. Policjanci w okresie od lutego b.r. dokonali sprawdzenia zgłoszonego postulatu poprzez monitorowanie, przez patrole Wydziału Ruchu Drogowego, przemieszczających się tą ulicą kierowców. W wyniku prowadzonych działań w tym okresie zatrzymano 106 praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym zgodnie z art. 135 ust 1a lit. .a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 Prawo o ruchu drogowym.
  • uciążliwego ruchu pojazdów TIR oraz nadmiernej prędkości na ul. Brzozowej - w tym okresie patrole Wydziału Ruchu Drogowego bydgoskiej Policji, przy wykorzystaniu pojazdów służbowych z videorejestratorem, monitorując wskazaną przez mieszkańców ulicę, nie ujawnili wykroczeń związanych z nadmierną prędkością oraz uciążliwym ruchem pojazdów typu TIR.
  • ul. Goszczyńskiego/ skwer – mieszkańcy skarżyli się na częste libacje alkoholowe, zakłócenie ładu i porządku publicznego w tym miejscu - policjanci z Komisariatu na Szwederowie realizując działania doraźne i monitorując ten rejon nie ujawnili przypadków  wykroczeń łamiących Ustawę o wychowaniu w trzeźwości oraz zakłócania ładu i porządku publicznego. Ponadto mieszkańcy nie zgłaszali interwencji w tym miejscu zdarzeń dotyczących popełniania wykroczeń i zakłócania porządku. 

Pozostałe postulaty mieszkańców zgłoszone były do przedstawicieli zarządu dróg oraz administracji domów miejskich, dotyczyły one m.in. prośby o naprawę nawierzchni na chodnikach wskazanych przez mieszkańców oraz posprzątania terenu osiedla, które zostały zrealizowane.

Podczas wczorajszej debaty, zapraszając społeczność lokalną do wspólnego działania w kwestii podnoszenia poziomu bezpieczeństwa, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Bydgoszcz Szwederowo nadkom. Sylwia Skierys przypomniała o możliwości  korzystania z dostępnych narzędzi komunikacji z Policją takich jak „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, czy też mobilnej aplikacji „Moja Komenda”. Policjanci podczas spotkania przekazali zgromadzonym dane telefoniczne oraz zakres rejonu poszczególnych dzielnicowych Osiedla  Szwederowo.  W ten sposób osoby nie korzystające z telefonów komórkowych miały możliwość zanotowania numerów kontaktowych swoich dzielnicowych.

Każdy, kto wyrażał chęć poruszenia nowych zaistniałych spraw społecznych zgłaszał problem przedstawicielom instytucji uczestniczących w debacie. Policjanci byli otwarci na wysłuchanie problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy. Zainteresowani w trakcie debaty mogli liczyć na zasięgnięcie opinii służb mundurowych, czy też obecnych na spotkaniu przedstawicieli innych instytucji.

Problemy nurtujące mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zachowania czystości na osiedlu zostały wyjaśnione. Zgłoszono również kilka uwag dotyczących kolejnych miejsc zagrożonych, gdzie lokalna młodzież spożywa alkohol oraz zakłóca ład i porządek publiczny. Pozostałe zgłoszone wnioski dotyczyły infrastruktury drogowej, a dokładnie jej stanu i właściwego oświetlenia.

Wszystkie kolejne spostrzeżenia i wnioski wymagające szerszego wyjaśnienia zostały zanotowane i po przeanalizowaniu zostaną podjęte odpowiednie działania.

Powrót na górę strony