Wiadomości

"(Nie) Rzeczywisty świat, czyli...słowa, które mają moc"

Data publikacji 14.02.2019

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Bydgoszczy przy współpracy m. in. z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy i Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zorganizowała seminarium pn. "(Nie) Rzeczywisty świat, czyli...słowa, które mają moc" dla grona pedagogicznego bydgoskich placówek oświatowych.

Wczoraj (13.02.2019) odbyło się seminarium poświęcone mowie nienawiści pn. „(Nie) Rzeczywisty świat, czyli... słowa, które mają moc", zorganizowane przez  Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Poradnię Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Bydgoszczy oraz partnerów, tj. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką, Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną nr  1 w Bydgoszczy, Kujawsko Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Zespół Szkół nr 1 w Bydgoszczy. Spotkanie zostało zorganizowane dla grona pedagogicznego bydgoskich placówek oświatowych.

Seminarium zorganizowano w ramach Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy pt. Wspieranie działań profilaktycznych w szkołach i upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom, przemoczy i agresji". Temat przedsięwzięcia jak najbardziej wpisał się rzeczywisty problem, jaki coraz częściej można zaobserwować wśród dzieci i młodzieży. Swoje wystąpienia przygotowali specjaliści w zakresie poruszanej tematyki tj.: dr Jolanta Jarczyńska z UKW w Bydgoszczy, dr Łukasz Kosiński z MOEN oraz kom. Anna Frencel Pełnomocnik ds. Ochrony Praw Człowieka KWP w Bydgoszczy i sierż. sztab. Rafał Wohlfeil z KMP w Bydgoszczy.

Dr Jolanta Jarczyńska przedstawiając statystykę problemu mowy nienawiści oraz hejtu wśród młodzieży zaznaczyła, że mowa nienawiści jest coraz bardziej widoczna  i wszechobecna oraz staje się akceptowalna  wśród młodych ludzi. Faktem bowiem jest, że prawie  100 % młodzieży spotyka się z mową nienawiści w Internecie, 75 % podczas rozmów i około 68 % w miejscach publicznych.   Kom. Anna Frencel podczas swojego wystąpienia przedłożyła teorię powstawania mowy nienawiści, która w świetle prawa jest kwalifikowana jako przestępstwo, podając przy tym przykłady z życia wzięte, jakie miały miejsce w naszym regionie.  

Z kolei sierż. sztab. Rafał Wohlfeil przypomniał pedagogom o odpowiedzialności prawnej  nieletnich opierając swoje wystąpienie na ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.

W ramach spotkania mówiąc o problemie oczywiście nie zabrakło przedstawienia przez specjalistów dobrych praktyk, dzięki którym można "walczyć" z problemem, a przede wszystkim podnosić świadomość młodych ludzi o jego zagrożeniach.

Powrót na górę strony