SPOTTERS

Data publikacji 17.06.2021

SPOTTERS BYDGOSKIEJ POLICJI


Podstawowym celem społecznym instytucji spottersa jest wykluczenie chuliganów z polskich stadionów i odzyskanie zaufania wśród kibiców. Podkreślić należy, że przez długi okres policjanci wkładali kibiców do jednego worka  z chuliganami, szczególnie w czasie wyjazdowych meczów ich drużyn. Część kibiców m.in. z tego względu opuściła klubowe stadiony. Część, z tych która została, zmuszona była przyjąć jedyne możliwe rozwiązanie: obyczaje obowiązujące w środowisku hools.

Spotters będzie łącznikiem dobrych relacji na linii kibice – policja. Będzie pomagał fanom i wspierał pragmatyczne rozwiązania. Jednocześnie jego obecność będzie przede wszystkim sygnałem do opuszczenia trybun przez chuliganów lub zmiany światopoglądu.

Celem wewnętrznym powołania będzie w miarę normalizacji stosunków na obiektach sportowych ograniczanie sił policyjnych kierowanych do zabezpieczenia masowych imprez sportowych.     

Nadrzędnym celem jest wprowadzenie takich instrumentów, które rozwiążą problemy bezpieczeństwa na arenach piłkarskich. Aktualnie mecze przyciągają coraz mniejszą uwagę jako spektakle sportowe, szczególnie w miejscach i przypadkach gdzie antagonizmy są na tyle nabrzmiałe, że nawet media sportowe zamiast zająć się rywalizacją na boisku eksponują wszelkiej maści konflikty między samymi kibicami, kibicami a działaczami, służbami porządkowymi oraz policją.

Filozofia jego służby…

- „być rozpoznawalnym oraz zauważalnym” …
- współpracować z przedstawicielami administracji publicznej w dziedzinie bezpieczeństwa masowych imprez sportowych, 
- współpracować z przedstawicielami samorządów lokalnych w aspekcie organizacji meczów i wykorzystania w tym zakresie instytucji użytku publicznego,
-  uczestniczyć w każdym meczu swojej drużyny,
-  współpracować z placówkami szkolnymi (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne) wraz z Prewencją Kryminalną Nieletnich i Patologii
 


Wszelkie pytania dotyczące przedmiotowego zagadnienia prosimy kierować do

SPOTTERSA bydgoskiej Policji


asp. szt. Robert Bobicz
Zespół ds. Operacji Policyjnych Wydziału Sztab Policji
KMP w Bydgoszczy
tel. 47 751 57 14
e-mail: sztab-bydgoszcz@bg.policja.gov.pl 

 
Powrót na górę strony