BEZPIECZNA WODA

Wspólne ćwiczenia policjantów i strażaków na lodzie

Data publikacji 17.01.2022

Policjanci z Ogniwa Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy wraz z bydgoską Strażą Pożarną JRG-1 (jednostką specjalistyczną wodno-nurkową) przeprowadzili ćwiczenia na lodzie na jednym z akwenów w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku.

Ćwiczenia odbyły się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, który jest na wyposażeniu strażaków ze specjalistycznej jednostki wodno-nurkowej. Scenariusz ćwiczeń był prosty, z życia wzięty. Nieodpowiedzialny wędkarz wchodzi na cienki lód, który w pewnym momencie łamie mu się pod nogami. Wędkarz wpada do wody, a na miejsce wezwane są służby ratunkowe. W rolę wędkarza wcielił się jeden z policyjnych „wodniaków”.

Funkcjonariusze do ćwiczeń wykorzystali katamaran ratowniczy, rzutki ratunkowe, kołowrotki ratownicze oraz sprzęt, który może być dostępny na miejscu zdarzenia na przykład: drabiny, sanki lub inne przedmioty, które unoszą się na wodzie i mogą służyć do uratowania osoby.

Policjanci i strażacy apelują, aby nie wchodzić na lód, ponieważ różnica temperatur w dzień i w nocy może sprawić, że będzie bardzo kruchy. Mundurowi apelują też do wędkarzy uprawiających amatorski połów ryb, aby korzystali z podręcznego sprzętu ratunkowego, takiego jak kombinezon wypornościowy czy kolce lodowe.

W związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi funkcjonariusze zwracają się również do dzieci i rodziców, aby korzystali tylko i wyłącznie ze sztucznych ślizgawek. Podczas ferii policjanci będą patrolować tereny przywodne powiatu bydgoskiego i reagować na nieodpowiedzialne zachowania.

Przypominamy też o podstawowej zasadzie udzielania pomocy. W przypadku zauważenia osoby, która wpadła pod wodę lub załamał się pod nią lód, pierwsze co robimy to dzwonimy na numer alarmowy 112. Możemy spróbować pomóc i podać takiej osobie linę lub długą gałąź, ale musimy najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo!

  • policjant i strażacy stoją przy brzegu akwenu
  • policjant i strażacy ciągną linę, do której przywiązany jest strażak znajdujący się na lodzie akwenu
  • strażak leży na lodzie i zbliża się do drugiego strażaka, który znajduje się w wodzie

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony