"Bezpieczne wakacje" nad wodą w Borównie
Około 500 dzieci wraz z opiekunami, kolejny rok z rzędu, uczestniczyło w wyjątkowej lekcji w plenerze, której tematem było bezpieczeństwo w okresie wakacji. Akcja została zorganizowana na plaży w podbydgoskim Borównie pn. "Bezpieczne wakacje".
Organizatorami przedsięwzięcia był Wójt Gminy Dobrcz przy współpracy z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrczu, Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy i Oddziałem Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy i Nadleśnictwem Żołędowo. Działania doskonale wpisały się w Ogólnopolską Kampanię MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", której celem jest propagowanie bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą.
W dniu 17.06.2019r. na plażę w Borównie przyjechali uczniowie Zespołu Szkół w Dobrczu, Szkoły Podstawowej w Kozielcu, Szkoły Podstawowej w Wudzynie, Szkoły Podstawowej w Kotomierzu, Szkoły Podstawowej w Strzelcach Górnych oraz Szkoły Podstawowej w Borównie. Służby, które uczestniczyły w imprezie przygotowały mnóstwo atrakcji, w czasie których uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa.
Mł. asp. Sebastian Rink wraz z dr Agnieszką Strahl z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy przeprowadzili pogadanki edukacyjne dotyczące spożywania alkoholu przez osoby małoletnie oraz przestrzegali przed zażywaniem środków odurzających m.in. "dopalaczy", które po zażyciu mają negatywny wpływ na organizm oraz zaburzają percepcję. Nauczyciele oraz najstarsi z uczniów zakładając "alkogogle" pokazali młodym ludziom, jak zachowuje się osoba będąca pod wpływem alkoholu. Pokaz ten miał uświadomić dzieciom, że alkohol ma duży wpływ na organizm, a przez brawurę może dojść do wielu tragedii. Funkcjonariusze zwracali uwagę na to jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa nad wodą i informowanie służb służb ratunkowych. Dzięki odpowiedniej reakcji w sytuacjach kryzysowych uczniowie mogą komuś uratować życie. Niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających stoisko prewencyjne policji był policyjny radiowóz, który zademonstrowali dzielnicowi z Komisariatu Policji w Koronowie.
Policyjni "wodniacy" zademonstrowali dzieciom sprzęt będący na wyposażeniu policji "wodnej", który służy do ratowania życia w szczególności osób tonących. Policjanci przypomnieli o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz zakazie korzystania z tzw. dzikich kąpielisk. Nie zabrakło także ostrzeżeń i przykładów z życia wziętych, na temat wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Oczywiście aby pokazać dzieciakom, jak trudne jest ratowanie życia ludzkiego policjanci przeprowadzili pokaz ratowniczy z łodzi policyjnej.
Atrakcją dla młodzieży był pokaz umiejętności oraz tresury policyjnego psa, który przeprowadzili przewodnicy psów służbowych. Funkcjonariusze zademonstrowali zasady posłuszeństwa swoich podopiecznych i opowiedzieli o specyfice swojej służby z czworonogiem.
Przedstawiciele Nadleśnictwa Żołędowo rozmawiali z uczniami o zasadach bezpieczeństwa podczas przebywania w lesie. Przestrzegali przed rozpalaniem ognisk na obszarze leśnym, śmieceniem, głośnym zachowywaniem się oraz wchodzeniem do lasu w miejscu, gdzie jest to zabronione. Kolejnym przystankiem było stoisko Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy, przy którym najmłodsi powtórzyli sobie przepisy ruchu drogowego oraz zapoznały się z zasadą działania wykrywacza metali.
Istotnym elementem podejmowanych w tym dniu działań profilaktycznych o tematyce bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego jest podnoszenie świadomości związanej z prawidłowym zawiadamianiem służb ratunkowych. Zajęcia dotyczące funkcjonowania linii 112 oraz tego, jak prawidłowo należy zawiadomić Centrum Powiadamiania Ratunkowego poprowadzili specjaliści z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.
Wszystkim uczestnikom życzymy udanych i wakacji. Mamy nadzieję, że będą one nie tylko przyjemne ale przede wszystkim bezpieczne.